Güncel
01 Şub 2021 09:35 Son Güncelleme: 01 Şub 2021 09:47

Cumhurbaşkanı Tatar "İki devlet formülünden geri dönüş yok"

New York'ta yapılacak olan gayrı Resmi 5+BM toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk tarafının Kıbrıs'ta iki devletli formülünden geri dönüşün mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar "İki devlet formülünden geri dönüş yok"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yazılı bir açıklama yayımlayarak Kıbrıs'taki son durumu ve Türk tarafının çözüme dair görüşlerini yineledi. New York'taki 5+BM toplantısı öncesi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün KKTC'ye geliyor. Çavuşoğlu'nun gelişi ile birlikte Cumhurbaşkanı Tatar bir açıklama yayımladı. 

Tatar, yaptığı açıklamada Kıbrıs'ta Türk tarafının iki devletli formülden geri dönüşünün mümkün olmadığını vurguladı. 

İKİ EGEMEN DEVLET KARARIMIZDAN GERİ DÖNÜŞ YOK

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemen eşitliğe dayalı iki devlet formülünün, Kıbrıs'ın gerçeklerine dayalı yeni bir politika olduğunu ifade ederek, bu politikanın Kıbrıs için olduğu kadar bölge için de oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Tatar, "İki egemen devlete dayalı çözüm politikamızda kararlıyız ve bu politikadan geriye dönüş yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan servis edilen açıklamada “Egemen eşit iki devlete dayalı çözüm politikamızı masaya getireceğiz” vurgusu yapıldı.

BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs’ta BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak aldığı kararda federasyon zemininde çözüm bulunmasına atıf yapılmasının eleştirildiği açıklamada “Egemen iki devletli çözüm önerisi ortadan kalktı” şeklinde değerlendirmelerin kabul edilemeyeceğinin altı çizildi.

Öte yandan açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 2 Şubat'ta KKTC’ye yapacağı ziyarette gayri resmi 5+1 toplantı için pozisyonların netleştirileceğine dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Federasyon zemininde uzun yıllardan beri devam eden müzakere süreçlerinin özellikle Annan Planı referandumu sonrasında ve özellikle Crans Montana’da Rum tarafının uzlaşmaz ve olumsuz tutumları sonucunda çökmesinden sonra, egemen iki devlete dayalı çözüm şekli, yeni bir fikir ve yeni bir politika olarak tarafımızdan gündeme getirilmiş, bölgenin en büyük ve en güçlü ülkesi anavatanımız, garantör Türkiye tarafından da desteklenmiş ve bu yönde yoğun girişimlerde bulunulmuştur.

“ANASTASİADİS’İN İKİ EGEMEN DEVLETE DAYALI ÇÖZÜM ŞEKLİNİ DİLLENDİRDİĞİ UNUTULMAMALI”

Halkımız da Cumhurbaşkanlığı seçiminde büyük bir çoğunlukla egemen iki ayrı devlete dayalı çözüm şekline destek verirken, Güney Kıbrıs’ta bazı çevreler ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de iki egemen devlete dayalı çözüm şeklini dillendirdiği de unutulmamalıdır.

“GUTERRES, YENİ FİKİRLERE AÇIK OLDUĞUNU BELİRTMİŞTİR”

Bu yeni fikir ve yeni politika büyük bir yankı yaratırken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de düzenlediği 2021 yılının ilk basın toplantısında gündemi değerlendirirken, “yeni fikirlere açık ve tarafları dinlemeye hazır olduğunu” belirtmiştir.

“MASADA ANA VATAN TÜRKİYE’NİN OLMASI EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ…”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de belirttiği gibi zamanı ve yeri belirlenmeye çalışılan gayrıresmi 5+1 toplantısında yeni fikirler gündeme gelecek ve bu doğrultuda egemen eşit iki devlete dayalı çözüm politikamızı masaya getireceğiz. Masada, ana vatan Türkiye’nin de olması en büyük gücümüz olacaktır.

“BU KONUDA KARARLIYIZ VE GİRİŞİMLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

BM Güvenlik Konseyi’nin söz konusu son kararında bazı çelişkili ifadeler egemen iki eşit devlete dayalı çözüm önerimizi geri çekeceğimiz veya bundan vazgeçeceğimiz anlamını asla içermemelidir. Bu konuda kararlıyız ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. 

“BU POLİTİKADAN GERİYE DÖNÜŞ YOKTUR”

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde açıkladığım, halkın da onay verdiği ve ana vatan Türkiye’nin de desteklediği egemen eşitliğe dayalı iki devlet formülü, Kıbrıs'ın gerçeklerine dayalı yeni bir politikadır ve bu politika Kıbrıs için olduğu kadar bölge için de oldukça önemlidir. İki egemen devlete dayalı çözüm politikamızda kararlıyız ve bu politikadan geriye dönüş yoktur. Halkımızın da bir 50 yıl daha müzakerelerin sürmesine tahammülü yoktur. 

“HALKIMIZ 1974 ÖNCESİNİN KARANLIK GÜNLERİNE DÖNMESİNE MÜSAADE EDİLMEYECEKTİR”

Ülkemizin, halkımızın ve yetişen yeni nesillerin  geleceğini belirsizlikler içerisinde tehlikeye atmamız söz konusu değildir. Halkımız 1974 öncesinin karanlık günlerine dönmesine müsaade edilmeyecektir.

“DAYATMALARINA ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Bir kez daha belirtmek gerekir ki 5+1 gayri resmi toplantıda, duruşumu, irademizi ve yeni politikamızı ortaya koyacağız. Rum-Yunan ikilisi ile bu ikiliye destek veren ülkelerin baskı ve dayatmalarına  asla boyun eğmeyeceğiz. Bazı çevrelerin ileri sürdüğü “Nasıl olursa olsun da çözüm olsun” mantığıyla hareket etmeyeceğiz, devletimizden, özgürlüğümüzden, egemenliğimizden, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. 

“DİLEĞİ VE TEMENNİM OLUMLU SONUÇLANMASI…”

Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, 2 Şubat'ta ülkemizde olacak ve gayri resmi 5+1 toplantı için pozisyonumuzu netleştireceğiz. Halkımız müsterih olsun, Anavatan Türkiye tüm gücüyle her zaman olduğu gibi yanımızdadır.  Halkımızın 1974 öncesine dönmesine müsaade etmeyeceğimiz gibi,  devletimizi, özgürlüğümüzü ve egemenliğimizi tehlikeye atacak bir anlaşmayı imzalayacak kalem de  bende yoktur. Dileğim ve temennim gayri resmi 5+1 toplantının olumlu sonuçlanması ve son nokta olmamasıdır.”