KKTC
14 Ara 2020 12:38 Son Güncelleme: 14 Ara 2020 13:11

Cumhurbaşkanı Tatar, Mustafa Akıncı'yı arayacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı arayacak. Tatar, katıldığı web TV yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Mustafa Akıncı'yı arayacağını açıkladı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, gündeme dair yaptığı açıklamaların ilk sırasında Türkiye-KKTC arasındaki su hattının tamiratıyla ilgili iddialar yeraldı. Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC Su Temin Projesi'ndeki hatta meydana gelen arızanın tamiratının Türkiye tarafından aktarılan kaynakla ödendiğini açıkladı. 

TAMİRAT TÜRKİYE'DEN GELEN PARAYLA ÖDENDİ

Ersin Tatar, bir gazetenin “Denizdeki su borusunun tamiri KKTC tarafından karşılandı… KKTC’den 900 milyon TL” manşetiyle ilgili açıklamada bulundu: 

“KKTC ödedi diye bir durum olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin aktardığı kaynaklarla ödendi. Kaynağın bir kısmı su borularına aktarıldı. Susuz mu kalsaydık? 6 gemi, yüzlerce personel ve robotlar, tamirat operasyonunda çalıştı. Maliyeti çok büyük bir proje. Böylesi bir kurak iklimde suyun ne kadar önemli olduğunu zaten gördük…”

KABİNEYE MÜDAHALE ETMEDİM

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ses Kıbrıs WEB TV’de Aytuğ Türkkan’ın konuğu oldu. Tatar programda üçlü azınlık hükümetine dair değerlendirmelerde de bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar, kabinenin oluşumuna müdahelede bulunmadığını ifade etti: “Ben kabineye müdahale etmedim. Kabinenin açıklanmasının ardından birkaç noktada bazı tartışmalar yaşanmış olabilir ama netice itibariyle böyle bir irade ortaya kondu. Herkesin yapacağı hizmetler var. Bakan değişikliği, yeni bir enerji ve yeni bir heyecan” şeklinde konuştu.

MUSTAFA AKINCIYI ARAYACAĞIM

Ersin Tatar, 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile seçim sonrası görüşüp görüşmediğine ilişkin soru üzerine ise Tatar, “Seçildikten sonra bir kez telefonda görüştük. Yılbaşı öncesinde kendisini arayıp hatırını soracağım. Geçmişe dayalı bir dostluğumuz var” yanıtını verdi.

AZERBAYCAN'A ZİYARET NE ZAMAN

Azerbaycan ziyaretine ilişkin konuşan Tatar, “Azerbaycan ile bir takım temaslarımız olmuştur. Türkiye’nin de bir girişimi olmuş olabilir ya da olacak. Ama net bir tarih ve kesin bir davet yok” dedi.