Güncel
02 Kas 2020 21:19 Son Güncelleme: 02 Kas 2020 21:50

Cumhurbaşkanı Tatar'dan uyarı: Bütçe meclisten zamanında geçmeli!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dikkat çeken bir uyarıda bulundu. Bütçenin meclisten zamanında geçmesi gerektiğini belirterek "Eğer bütçe zamanında geçmezse bu büyük sıkıntı yaratır"

Cumhurbaşkanı Tatar'dan uyarı: Bütçe meclisten zamanında geçmeli!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan meclise uyar geldi. Tatar, bütçenin bir an önce meclisten geçmesini istedi. Cumhurbaşkanı Tatar, gerekli çalışmaların başlatılarak bütçenin meclisten geçmesinin ülke ekonomisine katkıda bulunacağını aksi halde büyük bir sıkıntı yaratacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz ve yönetim kurulunu kabulünde bütçe meselesine değindi.

Cumhurbaşkanı, KKTC'de bir hükümet boşluğu olduğunu kabul ederek "“Hükümet boşluğu olabilir ama bizim Anayasa’mıza göre yeni hükümet kurulana kadar bu hükümet görevdedir." hatırlatmasında bulundu ardından da şöyle devam etti: 

"Dolayısıyla biran ön önce Meclis’te gerekli çalışmaların başlatılması ve gecikmeden bütçenin geçmesi ülke ekonomisine büyük katkıdır. Eğer bütçe zamanında geçmezse bu bir sıkıntı yaratır”

Pandemiden dolayı tüm dünyada büyük bir sıkıntı yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, devleti ayakta tutmaya çalıştıklarını belirtti. Türkiye ile yapılan çeşitli iktisadi ve mali işbirliği protokolleri olduğunu, 2021 Mali Yılı Bütçesi’ni de Meclis’teki siyasi parti başkan ve yetkililerini davet ederek değerlendirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Hükümet boşluğu olabilir ama bizim Anayasa’mıza göre yeni hükümet kurulana kadar bu hükümet görevdedir. Dolayısıyla biran ön önce Meclis’te gerekli çalışmaların başlatılması ve gecikmeden bütçenin geçmesi ülke ekonomisine büyük katkıdır. Eğer bütçe zamanında geçmezse bu bir sıkıntı yaratır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin altı ay geç yapıldığını, hükümetin kurulması için bir zamana ihtiyaç olduğunu, bunların, Meclis’te bütçenin görüşülmemesi için bir neden olmaması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Hukuk biraz da mantık meselesidir, adalet meselesidir, ülkeye hizmet anlamında bu bütçenin zamanında geçmesi fevkalade önemlidir” ifadesini kullandı.