Politika
29 Eki 2020 10:56 Son Güncelleme: 29 Eki 2020 11:18

Cumhurbaşkanı test etti! KKTC'nin ilk yerli otomobili GÜNSEL B9

KKTC'nin ilk yerli otomobili GÜNSEL B9 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından test edildi. Cumhurbaşkanı Tatar, otomobil için ne dedi?

Cumhurbaşkanı test etti! KKTC'nin ilk yerli otomobili GÜNSEL B9

KKTC'nin ilk yerli otomobili olan GÜNSEL B9'u Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sürerek test etti. Yüzde 100 elektrikli olan GÜNSEL'in direksiyonuna oturan Cumhurbaşkanı Tatar, test sürüşünü Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde GÜNSEL Üretim Tesisleri’nin sürüş alanında yaptı. Test sürüşüne Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel eşlik etti.

10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle geliştirilen KKTC’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk modeli B9 Cumhurbaşkanı Tatar tarafından test edildi. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından imal edilen GÜNSEL B9 test sürüşünün ardından Cumhurbaşkanı Tatar "Ülkem adına mutlu ve sevinçliyim…" dedi. 

 

BİR AN ÖNCE YOLLARDA GÖRMEK İSTİYORUM

Cumhurbaşkanı Tatar, GÜNSEL'i bir an önce yollarda görmenin mutluluğunu yaşamak istediğin ibelirterek emeği geçenlere ve Günsel Ailesi’ne teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, yerli otomobilimiz GÜNSEL’in ülke tanıtımına, ekonomisine, ihracatına, istihdamına ve kalkınmasına büyük bir katkı yapacağını söyledi.

GÜNSEL’in yüzde 100 elektrikli bir otomobil olmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına önemli bir gelişme olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Dünya artık değişmekte. Havayı, emisyonu ve çevreyi korumak gerekiyor. GÜNSEL piyasaya çıktığı zaman bu özellikleriyle dünyada ilkler arasında yer alacak. Hem yerli üretim hem de konforu bakımından ilgi göreceğine inanıyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum…”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı GÜNSEL Üretim Tesisleri’nde karşılayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, test sürüşü sırasında da Cumhurbaşkanı Tatar’a eşlik etti. Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a GÜNSEL’e yaptığı ziyaret nedeniyle teşekkür etti. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, yüzde 100 elektrikli otomobil GÜNSEL’i tasarımdan Ar-Ge’ye teknolojiden mühendisliğe tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

LLEFKE KARPAZ ARASINDA İKİ TUR

Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen GÜNSEL B9, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. GÜNSEL’in bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 20 dakikada doldurulabiliyor.

GÜNSEL’in ilk modeli B9 Sarı, Kırmızı ve Mavi renklerinde üretildi. Sarı, Kıbrıs’ın toprağını, mavi de mavi vatan Akdeniz’i simgeliyor. Kırmızı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağındaki kırmızı yıldız ve hilalden ilham alıyor.