Güncel
18 Eki 2020 06:45 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 06:50

Cumhurbaşkanlığından Derinya'daki Rum provokasyonuna karşı soğukkanlılık daveti

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Derinya'da bugün yapılacağı öğrenilen Rum provokasyonuna karşı soğukkanlılığa davet etti. Yapılan açıklamayla, "İki toplum arasında gerginliğe yol açacak her türlü kışkırtıcı eylemden uzak durulması" tavsiyesinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığından Derinya'daki Rum provokasyonuna karşı soğukkanlılık daveti

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Derinya Sınır Kapısı'nda bugün gerçekleştirileceği öğrenilen Rum provokasyonu ile ilgili olarak "İki toplum arasında gerginliğe yol açacak her türlü kışkırtıcı eylemden uzak durulması" tavsiyesinde bulundu. 

KKTC Cumhurbaşkanlığı'ndan konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapıldı. Derinya Sınır Kapısı’nda, fanatik Rumların bugün saat 19.30 sularında yapacağı öğrenilen eylemle ilgili olarak KKTC Cumhurbaşkanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) ve Rum Yönetimi nezdinde girişimlerin devam ettiğini bildirdi. 

Açıklamada, provokasyondan uzuk durulmasının önemine dikkat çekilirken şöyle denildi: "Bu tür provokasyonlar karşısında bütün kesimlerin soğukkanlılığını koruyarak kışkırtmaların amacına ulaşmasına engel olması büyük önem taşımaktadır.”

Bu tür eylemlerin Kıbrıs’ta barışa ve huzura katkısı olmadığı gibi gerginlik yaratma riski taşıdığı belirtilerek şöyle denildi: 

“Derinya bölgesinde bugün fanatik gruplarca yapılacağı anlaşılan eylemin ara bölgeye taşmaması ve sınırlarımızın ihlal edilmemesi için BM ve Rum tarafının gerekli tedbirlerini ciddiyetle almasını bekliyoruz.

İki toplum arasında gerginliğe yol açacak her türlü kışkırtıcı eylemden uzak durulması ve bu tür hareketlenmeler karşısında tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu tür provokasyonlar karşısında bütün kesimlerin soğukkanlılığını koruyarak kışkırtmaların amacına ulaşmasına engel olması büyük önem taşımaktadır.”