Güncel
13 Kas 2020 12:43 Son Güncelleme: 13 Kas 2020 13:02

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandamı tedbirleri ile nerelerde yapılacak

KKTC'nin kuruluşunun 37'inci yılında Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandemi tedbirleri altında da olsa coşkuyla kutlanacak. Cumhuriyet Bayramı kutlama programı nerelerde yapılacak?

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandamı tedbirleri ile nerelerde yapılacak

Kıbrıs Türkü'nün en büyük bayramı yarın coşkulu tören ve etkinliklerle kutlanmaya başlanacak. 21 pare top atışıyla başlayacak Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandemi tedbirleri ile yapılacak. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 37’nci kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerle yarın kutlanmaya başlanacak. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı programı, yarın saat 12.00’de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yapacağı konuşma ve 21 pare top atışıyla başlayacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GELİYOR

Yarın başlayacak kutlamalar 15 Kasım Pazar günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türkiye'den gelecek bakanların katılımı ile devam edecek. 

İlk tören yarın saat 15.00’te Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Mezarında yapılacak. Törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar anıta çelenk sunacak, saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek, tören Cumhurbaşkanı’nın Anıt Özel Defterini imzalamasıyla sona erecek.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarındaki tören ise, inşaat nedeniyle TMT Anıtı’nda yarın saat 15.30’da yapılacak. Törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar anıta çelenk sunacak, saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Anıt Özel Defterinin imzalanmasıyla tören tamamlanacak.

Bu yıl gerçekleştirilecek tören ve etkinliklerde covid-19 tedbirleri çerçevesinde sosyal mesafe ve maske takılması kurallarına uyulması zorunlu olacak.

KKTC CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ 

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 15 Kasım Pazar günü zirveye ulaşacak. Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda pazar günü saat 12.00’de başlayacak olan kutlamaların kalbi Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi geçit töreni olacak. Saat 12.30’da başlayacak olan resmi geçit töreninde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yan yana olacak. 

Lefkoşa Şehitler Anıtı’ndaki mahalli tören ise 08.00’de başlayacak. 

Cumhuriyetin 37. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Taekwondo Federasyonu Kiriş (El ve Ayak) Şampiyonası da gerçekleştirilecek. Avrasya Taekwondo Merkezi’nde yer alacak şampiyona bugün saat 16.30’da gerçekleştirilecek.

Kempo Müzikli Fon ve Kata Çizme ise, yarın saat 09.00-17.00 saatlerinde İskele Dr. Fazıl Küçük Stadı’nda yer alacak.

Öte yandan, Pazar günü saat 07.30’da, Bisiklet Federasyonu TİTİ Yarışı yapılacak. Yarış Güzelyurt Argonya Çemberi’nden başlayacak.

Yelken Federasyonu, Yelkenlerle Bayarak Gösterisi de Pazar günü saat 15.00-16.00 saatleri arasında Girne Dome Hotel Liman arasında gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 37. Yılı etkinlikleri Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü Cumhuriyet Gezisi ile sona erecek.

Cumhuriyet Gezisi, 22 Kasım Pazar günü saat 12.00’de Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı önünden başlayarak, saat 14.00’te İskele Osman Ağa Kültür Evi’nde sona erecek.

İLÇELERDEKİ TÖRENLER

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa’da 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla iki ayrı tören düzenlenecek.  İlk tören saat 09.30’da Zafer Anıtı’nda yer alacak, törende anıta çelenk sunulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. İkinci tören İsmet İnönü Bulvarı’nda saat 10.00’da yapılacak. Törende halkın bayramı kutlanacak, konuşmalar  ve tören geçişi yer alacak. GİRNE 15 Kasım dolayısıyla Girne Atatürk Anıtında yer alacak kutlama töreni, 15.30’da başlayacak. Tören, çelenklerin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından resmigeçit ile son bulacak.

İSKELE

İskele’de 15 Kasım töreni saat 09.00’da Ecevit Meydanı’nda yer alacak. Törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek, konuşmalar ve şiirlerin ardından resmi geçitle tören sona erecek.

GÜZELYURT

Güzelyurt’taki ilk tören saat 08.55’te Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek. Törenlerde protokol sırasına göre çelenkler sunulacak, saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilecek. Konuşmalar ve şiirlerin okunması ardından tören sona erecek.

LEFKE

Lefke’deki tören ise saat 14.00’de Atatürk Anıtı önünde yer alacak. Törende, protokol sırasına göre çelenkler konulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek, halkın bayramı kutlanacak. Konuşmaların da yapılacağı törende,  özel defter imzalanacak, şiirler okunacak ve geçit töreni yapılacak.

MEHMETÇİK

KKTC’nin 37. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Mehmetçik’teki tören Belediye Park Gazinosu’nda saat 09.00’da başlayacak. Törende çelenkler Atatürk Anıtı’na konulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek, konuşma ve şiirlerle tören sona erecek.