KKTC
21 Oca 2021 20:00 Son Güncelleme: 22 Oca 2021 10:40

Deprem sonrası Kıbrıs'ta tsunami olur mu? İddialara cevap geldi

Yaşanan 5.0 şiddetindeki depremin ardından Kıbrıs adasında tsunami yaşanacağı iddiası sosyal medyada hızla yayıldı. Bu iddiaların ardından ise açıklama geldi.

Deprem sonrası Kıbrıs'ta tsunami olur mu? İddialara cevap geldi

Gazumağusa merkezli 5.0 şiddetindeki depremin ardından Kıbrıs'ta tsunami yaşanacağı korkusu sosyal medya üzerinden yayıldı. Bu iddiaların ardından ise Prof. Dr. Cavit Atalar tsunami iddialarına karşı çıkarak, yurttaşları rahatlattı. 

Kıbrıs’ta meydana gelen depremin ardından bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan “Kıbrıs’ta tsunami uyarısı yapıldı” iddialarına Prof. Dr. Cavit Atalar karşı çıktı. 

AFAD tarafından 5 büyüklüğünde açıkladığı depremin ardından bazı bazı yayın organları ve sosyal medyada Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi’nin Kıbrıs için tsunami uyarısı yaptığı iddia edildi.

İddialara ilişkin BRT ekranlarında konuşan YDÜ Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar, tsunami beklenmediğini açıkladı.

Prof. Dr. Atalar, tsunami olması için depremin denizin içinde gerçekleşmesi ve deniz suyunu etkilemesi gerektiğini vurguladı.

Depremin karada gerçekleştiğini dile getiren Atalar, “Depremin derinliği de çoktur. Tsunami beklentisi yoktur” dedi.

Öte yandan atıfta bulunan Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi’nin sayfasında tsunami uyarısı yapılmadığı gözlemlendi.