KKTC
31 Ara 2020 09:50 Son Güncelleme: 31 Ara 2020 09:58

Derviş Zaim kültür sanat büyük ödülünü almaya gitmedi! Neden?

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık bulunan Kıbrıs Türkü yazar ve sinemacı Derviş Zaim ödülü almaya gitmedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki ödülleri Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diğer sahiplere törenle verdi. Ancak Derviş Zaim törene katılmadı.

Derviş Zaim kültür sanat büyük ödülünü almaya gitmedi! Neden?

Kıbrıs Türkü yazar ve sinemacı Derviş Zaim Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne gitmedi. Ödüle layık görülen isimlerin heyecanla bekledikleri tören Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ödülleri kendi elleriyle sahiplerine verdi. Ancak bu önemli törene Derviş Zaim katılmadı. 

Derviş Zaim'in törene katılmama nedenini bilenler bu davranışını yadırgamazken, bilmeyenler ise merak ettiler. Derviş Zaim, koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katılamadı. Zaim'in ödülünü filmlerinin uygulayıcı yapımcısı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde 2020'de ödüle layık görülenler, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldı. Sinema dalında ödüle layık görülen ünlü senarist - yönetmen Derviş Zaim, koronavirüs testinin pozitif çıkması sonucu törene katılamadı. Zaim'in ödülünü vekaleten filmlerinin uygulayıcı yapımcısı aldı.

Derviş Zaim, yeni filmi için Ege Bölgesi'nde yaptığı mekân keşfinden döndükten hemen sonra kendini kötü hissedince hastaneye gitti. Koronavirüs testinin pozitif çıkması sonucu tedavi altına alınan Zaim, Cumhurbaşkanlığı'na haber vererek törene katılamayacağını bildirdi.

Törene çok az bir zaman kala koronavirüse yakalanan Derviş Zaim'in ödülünü almaya gidememesinden dolayı oldukça üzgün olduğu öğrenildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR SANAT BÜYÜK ÖDÜLLERİ

Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye'nin kültür ve sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren kişi veya kurumlara verilen 'Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri', 7 kategoride veriliyor. Bu yıl ödüle layık görülenler;

Koleksiyoner: Mehmet Çebi
Vefa: Necmeddin Okyay
Kültür Tarihi: Sadettin Ökten
Sosyal Bilimler: İsmail Kara
Edebiyat: İbrahim Tenekeci
Sinema: Derviş Zaim
Müzik: Özdemir Erdoğan

 

ETİKETLER
#Derviş Zaim