Politika
20 Eki 2020 12:05 Son Güncelleme: 20 Eki 2020 12:13

Devlet Bahçeli, Tatar'ı tebrik ederken çok sert konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar4ı tebrik etti. Konuşmasında çok sert mesajlar verdi.

Devlet Bahçeli, Tatar'ı tebrik ederken çok sert konuştu

MHP Lideri Devlet Bahçeli, TBMM MHP Grup konuşmasında Ersin Tatar'ı KKTC Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı kutladı. Bahçeli, Kıbrıs meselesiyle ilgili sert sözler söyledi.

Seçimi değerlendiren Bahçeli "Esaret değil cesaret kazanmıştır. Taviz değil milli duruş kazanmıştır. Zillet değil millet kazanmıştır. Rum tezleri değil Türk’ün muteber iradesi kazanmıştır. 18 Ekim 2020 Pazar günü şu tarihi hakikat bir kez daha tasdik ve teyit edilmiştir: Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır."

Devlet Bahçeli, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar'ı şu sözlerle kutladı: "KKTC’nin beşinci Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Ersin Tatar’ı bütün hissiyatımla tebrik ediyor, zorlu ve çetin mücadelesinde üstün muvaffakiyetler diliyorum."

RUM TEZLERİ DEĞİL TÜRK'ÜN MUTEBER İRADESİ KAZANDI

Ersin Tatar'ın saygın bir başarı elde ederek seçimi kazandığını belirten Devlet Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın kronikleşmiş sorunları Türkiye’nin desteğiyle köklü çözümlere ulaştıracağına güvenimiz tamdır. Neye sahip olduğumuz değil, önemli ve öncelikli olan sahip olduklarımızla ne yaptığımızdır. KKTC Cumhurbaşkanı Seçiminde, mücahit ruhu müzakereci saplantıları tarihin kenarına itmiştir. Çok şükür esaret değil cesaret kazanmıştır. Taviz değil milli duruş kazanmıştır. Zillet değil millet kazanmıştır. Rum tezleri değil Türk’ün muteber iradesi kazanmıştır." dedi. 

FEDERASYON ARAYANLAR GAYRİ MİLLİ

Devlet Bahçeli, seçim sürecini de değerlendirerek şunları söyledi:

"Çözümü federasyonda arayan, çareyi toprak vermekte gören gayri milli zihniyetler Kıbrıs Türklüğü’nün önünden çekilmek zorunda kalmışlardır. Akıntıya karşı kürek çekenler sandıkta kaybolmuşlardır."

"Eşit ve egemen iki devlet esasına dayalı ahlaki ve milli siyaset anlayışı devlet sorumluluğu üstlenmiştir. Hep aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek akıl tutulması, eksen kaymasıdır."

KIBRIS MESELESİNİ RUMLARIN İNSAFINA TERK ETMEK HIYANETTİR

"Kıbrıs meselesini Rumların eline ve insafına terk etmek, dayatmalara tamam demek en başta milli değerlere ve tarihsel kazanımlara haksızlık ve hıyanettir. Bizim görüşümüz budur, dünden bugüne çizgimiz ve meseleye bakışımız değişmemiştir."

"Emperyalizmin reklam yüzlerinin ne söyledikleri, hangi ayak oyunlarına teşne oldukları bizim için önemsiz bir ayrıntıdır. Bunlar Kıbrıs Türklüğü’nün zorlu yıllarında tıpkı bir deniz kazasından sonra olduğu gibi, sallara binip kaçan, gemiyi ilk terk eden, haklı mücadeleye sırt dönen korkaklar ve ilkesizler güruhudur."

"KKTC’nin tanınması, uluslararası toplum nezdinde kabulü, aynı şekilde egemen bir devlet halinde varlığı ve sürekliliği mutlaka sağlanacak, gecikmiş adalet yerini bulacaktır."

LEFKOŞE ANKARA'NIN İKİZ KARDEŞİDİR

"Türkiye ile KKTC’nin birbirine kopmaz bağ ile bağlanması siyasi veya stratejik bir ilişkiden öte tarihin seslenişidir, şehitlerimizin emanetidir, milletimizin beklentisidir, Türklüğün yeminidir. Lefkoşe Ankara’nın ikiz kardeşidir. KKTC Doğu Akdeniz’deki son siperimiz, son savunma hattımızdır. Kıbrıs demek vatan demektir. Kıbrıs demek Türk demektir. Kıbrıs demek ecdad demektir. Kıbrıs demek, Akdeniz’deki sönmeyen millet ışığı demektir."