Güncel
15 Kas 2020 13:18 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 14:11

Devletin zirvesi KKTC'de... Dünyaya güçlü mesaj

Türkiye Cumhuriyeti devletinin zirvesi bugün KKTC'de Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılıyor. Ada tarihinde ilk kez böylesi bir 'devlet çıkarması' ile Türkiye dünyaya güçlü bir mesaj verecek.

Devletin zirvesi KKTC'de... Dünyaya güçlü mesaj

37. Kuruluş yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Türkiye Cumhuriyeti devletinin zirvesi KKTC'ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli, bakanlar ve kuvvet komutanları KKTC'deki kutlamalara katılıyor. 

Türkiye'den üç uçakla KKTC'ye gelen devletin zirvesi dünyaya güçlü bir mesaj veriyor. KKTC tarihinde ilk kez böylesi bir 'devlet çıkarması' yapılıyor.

 

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Ersin Tatar'ın göreve gelmesiyle birlikte değişen politikalar ve Akdeniz'de yaşanan stratejik gerilim Türkiye Cumhuriyeti devlet zirvesinin Ada'ya çıkarma yapmasını anlamlı kılıyor. 

Potika uzmanları bu çıkarmayı hem Türkiye ile KKTC arasındaki güçlü bağın resmi hem de önümüzdeki günlerde bölgede yaşanacak gerilimlere karşı hazırlık duruşunun görüntüsü olarak değerlendiriyor.