Politika
15 Eki 2020 08:35 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 08:35

DP Ersin Tatar'ı destekliyor! Karar oy çokluğu ile çıktı. Gerekçe açıklandı

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Demokrat Parti Ersin Tatar'ı destekleyeceğini açıkladı. DP Parti Meclisi'nin aldığı karar açıklanırken, desteğin gerekçesi de duyuruldu.

DP Ersin Tatar'ı destekliyor! Karar oy çokluğu ile çıktı. Gerekçe açıklandı

KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Demokrat Parti, Ersin Tatar'ı destekleyeceğini açıkladı. Parti Meclisi'nde seçimin ikinci turuna yönelik tavırla ilgili toplantı yapıldı. Toplantı sonucunda çıkan karar kamuoyuyla paylaşıldı. 

DP, KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Ersin Tatar'ı destekleyeceğini açıkladı. Ersin Tatar'a oy çokluğu ile destek çıktığı açıklamada belirtilirken, verilen desteğin gerekçesi de duyuruldu. 

DP'nin Ersin Tatar'a verdiği desteğin gerekçesi şöyle açıklandı: "Kıbrıs Türk halkının beklentisi Anavatan Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde ayrıştırıcı tavır sergilemeden KKTC’nin birlik ve beraberliğini koruyan bir cumhurbaşkanın ülkemiz için hayırlı olacağının düşüncesi içinde, içinde bulunduğumuz durumları da değerlendirerek bu karar üretilmiştir."

Yapılan açıklamada Kıbrıs meselesinin çözümünde Türkiye ile birlikte yürüyecek bir Cumhurbaşkanı adayına sahip çıkılması gerektiği vurgulandı ve "KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kader ve gönül birliği de bunu gerektirir” ifadesu kullanıldı.

DP'DEN TATAR'A DESTEK AÇIKLAMASI

DP'den yapılan açıklama şöyle:

“Bugün parti meclisimiz iki aday arasında bir seçim yapma noktasında toplanmıştır. Parti meclisi içerisinde öneriler değerlendirilmiş olup, netice itibarı ile yapılan konuşmalar ve tartışmalar sonrasında 18 Ekim Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunda DP olarak UBP Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar’a oy çokluğu ile destek kararı almıştır.

Kıbrıs Türk halkının beklentisi Anavatan Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde ayrıştırıcı tavır sergilemeden KKTC’nin birlik ve beraberliğini koruyan bir cumhurbaşkanın ülkemiz için hayırlı olacağının düşüncesi içinde, içinde bulunduğumuz durumları da değerlendirerek bu karar üretilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri bizim için milli bir meseledir.  Böylesi önemli bir konuda DP olarak bize  düşen; kırgınlıkları, dargınlıkları ve kutuplaşmayı bir tarafa bırakıp, Kıbrıs meselesinin çözümünde Türkiye ile birlikte yürüyecek bir adaya sahip çıkmak olmalıdır.  KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kader ve gönül birliği de bunu gerektirir.

Umarız KKTC halkının iradesi bir kez daha sandığa güçlü bir şekilde yansıyacaktır. Halkımıza çağrımız sandığa giderek, iradesini yansıtmasıdır.”