Politika
05 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 05 Kas 2020 08:18

DP Genel Başkanı Ataoğlu erken seçime karşı! Ama neden?

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu erken seçime karşı olduğunu açıkladı. Bunun nedenlerini de sıraladı.

DP Genel Başkanı Ataoğlu erken seçime karşı! Ama neden?

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından en büyük tartışma konusu "yeni hükümet" olarak gündemin ilk sırasında yer alıyor. Yeni hükümet 'erken seçimle' mi belirlenecek yoksa Cumhurbaşkanı Tatar'ın görev vereceğini daha önce duyurduğu UBP Genel Başkanı liderliğinde kurulacak koalisyonla mı?

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, KKTC'nin yeni hükümetinin erken seçimle belirlenmemesi gerektiğini şu sözlerle özetledi: "Turizm, yükseköğrenim, işsizlik, pandemi, bütçe konusu varken erken seçim düşünülemez"

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, ülkenin bir erken seçimi kaldıramayacağını belirterek "İcraat hükümeti kurulmalıdır" dedi. Fikri Ataoğlu, BRT’de yayınlanan programda konuştu. Ataoğlu, UBP’nin Genel Başkanının belirlenmesinin ardından hükümet kurma sürecinin başlayacağını söyledi. Hükümeti kurma görevi alacak olan kişinin icraat hükümeti kurmak için çalışması gerektiğin belirtti. 

Ülkenin içinden geçtiği döneme vurgu yapan Ataoğlu, Koronavirüs pandemisi ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik sorunlar olduğuna işaret ederek, “Turizm, yükseköğrenim, işsizlik, pandemi, bütçe konusu varken erken seçim düşünülemez” dedi.  

Erken seçimin ilk seçenek olmaması gerektiğinin altını çizen Ataoğlu, önümüzdeki süreçte sıkıntıların artacağının aşikar olduğuna vurgu yaparak, bu sorunların aşılması için alternatif üretmeye yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Seçim döneminde icraat yapılamayacağını ve seçim yasaklarının olacağını hatırlatan Ataoğlu, “Hangi hükümet formülü olursa olsun icraat hükümeti kurulmalı” ifadelerini kullandı.