Politika
13 Eki 2020 22:09 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 23:09

Ege ve Akdeniz'de gerginliği artıran taraf GKRY ve Yunanistan

ABD Dış İşleri Bakanlığı'nın bugün yayınladığı skandal açıklamaya cevap Türkiye Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan geldi. Aksoy "Ege ve Akdeniz’de gerginliği artıran taraf GKRY ve Yunanistan" dedi.

Ege ve Akdeniz'de gerginliği artıran taraf GKRY ve Yunanistan

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin yeniden Doğu Akdeniz'e açılmasını "provokasyon" olarak değerlendiren ABD Dış İşleri Bakanlığı'na Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan cevap geldi. Aksoy, Ege ve Akdeniz’de gerginliği artıran tarafın Türkiye değil, Güney Kıbrıs ve Yunanistan olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki araştırma faaliyetlerinin yeniden başlamasını "provokasyon" olarak nitelendirmiş ve araştırmaları durdurma çağrısında bulunmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan, ABD'nin skandal açıklamasına cevap geldi. 

TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Doğu Akdeniz’de Yunan/Rum ikilisinin maksimalist deniz yetki alanı iddialarını temsil eden Sevilla Haritası’nın hukuki geçerliliğinin olmadığını açıklayan ABD’nin, Oruç Reis’in Türkiye’nin kıta sahanlığında sürdürdüğü sismik araştırma faaliyetlerini eleştirmesini ciddi bir tutarsızlık olarak değerlendirdi.

 Bu tutarsızlığın, bazı AB ülkelerinin açıklamalarında da gözlemlendiğini belirten Aksoy, Ege ve Akdeniz’de gerginliği artıran tarafın Türkiye değil, olduğunu vurguladı.

Aksoy,” Yunanistan’ın 12 Eylül tarihinden bu yana gerginliği tırmandıran faaliyetlerini Bakanlığımız tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki araştırma faaliyetlerine yeniden başlamasını "provokasyon" olarak nitelendirmişti.