Politika
26 Eki 2020 20:13 Son Güncelleme: 26 Eki 2020 20:44

Erdoğan Maraş'a piknik için gelecek! Tarihini de verdi

TC. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar görüşmesi tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Kasım'da KKTC'ye gideceğini belirterek "Maraş'ta piknik yapabiliriz" dedi.

Erdoğan Maraş'a piknik için gelecek! Tarihini de verdi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi tamamlandı. Erdoğan, KKTC'nin kuruluş yıldönümü olan 15 Kasım'da ülkeyi ziyaret edeceğini belirterek "Maraş'ta piknik yapabiliriz" dedi. 

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'la Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısı düzenledi.  Erdoğan, federasyon temelli bir görüşmenin anlamsız olduğunu vurgulayarak "İki devletli seçeneğin masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi. 

RUMLAR GASP ETTİKLERİ DEVLETİ PAYLAŞMAK İSTEMİYOR

KKTC 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar'ı tebrik eden Erdoğan'ın konuşmasından bazı bölümler şöyle: 

Doğu Akdeniz’de son dönemde yaşanan gerilimleri ele aldık. Türk tarafı adil kalıcı sürdürülebilir çözümden yanadır. Bu konuda iyi niyetli yaklaşımla adımlar attık. Sadece Türk tarafının çabası kafi değildir. Rum tarafını (buna) niyetinin olmadığı aşikârdır. Müzakerelerdeki başarısızlıkların nedeni bu uzlaşmaz tutumdur. Rumlar gasp ettikleri devleti paylaşmak istemiyorlar. Yarım asırlık müzakere sürecinde mevcut parametrelerle bir yere varılacağı anlaşılıyor.

MASAYA İKİ DEVLETLİ SEÇENEK

Crans Montana sonrası federasyonun artık geçerli olmadığını yeni fikirlere ihtiyaç olduğun vurguladık. Gecen sürede de haklılığımız ortaya açıktı. Federasyon temeli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyor, iki devletli seçeneğin masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

50 YILLIK BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ RUMLAR

Türk tarafı Kıbrıs’ta adil ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır. Sadece Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir. Rum tarafının eşit ortaklığı temelinde çözüm niyeti yoktur. 50 yılı aşkındır devam eden müzakerelerin başarısız olma sebebi Rumların zihniyetidir. Rumlar gasp ettikleri devleti, Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemiyor. 

FEDERASYON TEMELİNDE MÜZAKERELER ZAMAN KAYBI

Rum tarafı eşit ortak görmediği için hidrokarbon iş birliğine yönelik çağrıları yanıtsız bıraktı. Rum tarafı azınlık olarak görmek istediği Kıbrıslı Türklerin haklarını gaspetmeyi sürdürüyor. Zaten iki ayrı devlet vardır. İki halkın barış ve refah içinde yaşayabilecek çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Federasyon temelinde müzakereler zaman kaybı. İki devletli çözümün gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

DOĞU AKDENİZ'DE OYUNU BOZDUK

Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığımızı korduğumuz gibi, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de savunuyoruz. Doğu Akdeniz’deki mevcut durumun nedeni uyarılarımızı ve yapıcı önerilerimizi dikkate almayan Rum-Yunan ikilisidir. Bu bölgede iştihahı kabaran uluslararası şirketler de bu oyunun parçasıdır.

Artık bu oyun bozulmuştur. Bölgede Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkünü hesaba katmayan bir girişim başarılı olamaz. KKTC-TC iş birliğinin güçlenmesi için atılacak adımları konuştuk. Türkiye, KKTC’nin gelişmesi için her türlü çabayı göstermeye devam edecektir. Kıbrıs Türkü her daim Türkiye’yi yanında bulacaktır.

MARAŞ’TA PİKNİK YAPABİLİRİZ

Erdoğan, 15 Kasım'da KKTC'nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için ülkeye gideceğini belirtti. Kapalı Maraş'ın açılması konusuna da değinen Erdoğan, “Kapalı Maraş’ta piknik yapabiliriz” dedi... Bu sözün üzerine Cumhurbaşkanı Tatar "İnşallah" diyerek destek verdi.