Güncel
15 Kas 2020 17:00 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 19:41

Erdoğan Maraş'tan dünyaya mesajı "Anavatan olarak KKTC'nin her adımında yanındayız"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'nin 37. kuruluş yıldönümünde dünyaya mesaj verdi: "Anavatan olarak KKTC'nin her adımında yanındayız"

Erdoğan Maraş'tan dünyaya mesajı "Anavatan olarak KKTC'nin her adımında yanındayız"

KKTC'nin 37. kuruluş yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devletinin zirvesi katıldı. KKTC tarihinde ilk kez böylesine bir 'devlet çıkarması' yapan Türkiye Cumhuriyeti, dünyaya güçlü birlikteliğin fotoğrafını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 'Maraş pikniğinde' yaptığı konuşmada o güçlü görüntüyü sözleriyle pekiştirdi: "Anavatan olarak KKTC'nin her adımında yanındayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lefkoşa'daki Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen Resmi Geçit Töreni’nde konuştu.  Erdoğan, “Bugün Kıbrıs'ta iki ayrı halk, iki ayrı demokratik düzen ve iki ayrı devlet var. İki devletli çözüm müzakere edilmeli” dedi.

"Maraş'ta atılan adımın amacı yeni mağduriyetler oluşturmak değil, bilakis mevcut mağduriyetlerin giderilmesini sağlamaktır" ifadelerini kullanan Erdoğan ziyareti kapsamında MHP lideri Bahçeli ile birlikte Maraş bölgesine gitti. 

Erdoğan, KKTC'de yaptığı konuşmalarda şunları söyledi:

"Varlıklarına yönelik sayısız saldırıya rağmen Kıbrıs Türkleri, hamdolsun kendi topraklarında başı dik, onurlu ve özgür bir şekilde yaşıyor." diyerek, "Onca zulme, işkenceye, ihanete rağmen, mücadele sancağımızı asla yere düşürmedik. Mücahitlerimizin ve Mehmetçiğin destansı mücadelesiyle zafere ulaştık." 

 "Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını, güvenliğini temin edecek şekilde sürdürülebilir çözüme kavuşturulması önceliğimizdir." 

"Bugün Kıbrıs'ta iki ayrı halk, iki ayrı devlet vardır. Egemen eşitlik temelinde iki devletli çözümün müzakere edilmesi gerekiyor." 

"Kuzey Kıbrıs'ta yaşayıp da kendi Cumhurbaşkanını Güney Kıbrıs'ın başındaki sözde yöneticilere şikayet edenlerle Güney Kıbrıs güç devşireceğini zannediyorsa aldandığını ve aldanacağını bilmelidir." 

KIBRIS'TA TEK MAĞDUR KIBRIS TÜRKLERİDİR

Erdoğan, Kıbrıs'ta 1963'te silah zoruyla bozulan, 1974'te Yunan cuntasının darbesiyle ortadan kalkan ortaklığı Rumlarla tesis etmenin mümkün olmadığını belirterek, "Kıbrıs meselesinde tek mağdur vardır, o da yıllardır yok sayılan, hakları gasbedilen Kıbrıs Türkleri'dir." dedi.

Erdoğan, hidrokarbon kaynakları ile ilgili de "Garantör ülke olarak bizim de KKTC'nin de, diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz kalmamıştır." ifadelerini kullandı.

"Maraş'ta atılan adımın amacı yeni mağduriyetler oluşturmak değil, bilakis mevcut mağduriyetlerin giderilmesini sağlamaktır." diyen Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adil bir şekilde yer almadığı hiçbir denklem barış ve istikrar üretemez." 

"Taşınmaz Mal Komisyonunun devreye girmesiyle güneyde kimler varsa müracaat etmek suretiyle hepsinin bedeli ödenir. Kuzey Kıbrıs'a yapılan adaletsizliği hazmetmek mümkün değil. Bugün Kapalı Maraş bölgesine attığımız bu adım, 15 gün önce kapalı Maraş bölgesiyle ilgili atılan adım ve süratle yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır. Buranın gerçek sahipleri bellidir. Burası gerçek sahiplerine kavuşacağı günü beklemektedir Anavatan olarak KKTC'nin her adımında yanlarında olacağız" dedi.