Türkiye
18 Eki 2020 06:53 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 07:04

Erdoğan'dan ikinci müjde! Tuna1'de toplam rezerv 405 milyar metreküp

Türkiye'nin Karadeniz'de Fatih sondaj gemisi ile yaptığı doğalgaz aramalarından ikinci müjdeli haber geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuna-1 bölgesindeki rezervin 405 milyar metreküp olarak tespit edildiğini söyledi.

Erdoğan'dan ikinci müjde! Tuna1'de toplam rezerv 405 milyar metreküp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Karadeniz'deki doğalgaz arama faaliyetlerinde Tuna-1 bölgesinde 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervine ulaştığını açıkladı. 

Geçtiğimiz haftalarda Fatih sondaj gemisinin arama faaliyetleri ile Tuna-1 bölgesinde tespit edilen büyük doğalgaz rezervi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamayla ikinci müjdeyi de verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisini ziyaret etti. Buradan yaptığı açıklamayla Tuna1’de toplamda 405 milyar metre küp doğal gaz rezervi bulunduğunu duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Gemisi'nde Sondaj Yönetim Odası'nda çalışmaları yürüten personele seslenerek, Sakarya gaz sahasındaki sondaj faaliyetlerinin tamamlanması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Fatih Gemisi'nde incelemelerde bulundu.

"Sakarya gaz sahasında 20 Temmuz'da başladığımız sondaj faaliyetlerimizi bugün nihayetlendirdik. Hamdolsun Allah'a." ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Milletimize yıllarca hasretle beklediği müjdeyi sizlerin gayretli ve başarılı çalışmaları sonucu vermiş bulunuyoruz. Şahsım ve milletim adına hepinize teşekkür ediyorum. Barbaros'ta , Oruç Reis'te, Yavuz'da ve Kanuni'de çalışan ekiplerimize de tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Bundan sonraki görevlerinizde muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah'a emanet olun."

Erdoğan, Fatih Gemisi'nde yerli ve milli imkanlarla üretilen uzaktan kumandalı ileri teknoloji denizaltı robotu "KAŞİF"i de inceledi.

HEDEF 2023'TE GAZI KULLANIMA SOKMAK

Daha sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır." dedi.

Erdoğan, "Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi." ifadesini kullandı.