KKTC
15 Kas 2020 08:26 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 08:35

Erdoğan'ın Maraş pikniği Yunan'ı kızdırdı...

Erdoğan'ın bugün Maraş'ta yapacağı 'piknik' öncesi Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan 'kızgın' bir açıklama yayınlandı: "Eşi görülmemiş provokasyon"

Erdoğan'ın Maraş pikniği Yunan'ı kızdırdı...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün KKTC'ye yapacağı ziyaret ve Maraş'ta düzenlenecek olan piknik Yunanistan'ı kızdırdı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı 'piknikle' ilgili kızgın bir açıklama yayınladı. 

Maraş ziyareti 'eşi görülmemiş bir provokasyon' olarak değerlendirilirken açıklamada "BM Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 789 No'lu kararlarına tamamen aykırı olduğu" belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Kıbrıs'ta 46 yıl sonra açılan Maraş'a bugün yapacağı ziyarete, Yunanistan sert tepki gösterdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan'ın pikniği öncesinde yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada ayrıca, "Bu eylemle, Doğu Akdeniz'de süregelen hukuk dışı Türk eylemlerine bir yenisi eklenmiş oldu. Bunu en sert bir biçimde kınıyor ve AB'nin Aralık ayındaki zirvesinde konunun tartışılmasını bekliyoruz" denildi.

Açıklamanın sonunda Yunanistan'ın "Kıbrıs sorununun BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde adil, kalıcı; BM Güvenlik Konseyi'nin kararları ve AB muktesebatı çerçevesinde çözümü amacıyla müzakerelerin yeniden başlatılmasından yana olduğu" belirtildi.