KKTC
02 Ara 2020 13:30 Son Güncelleme: 02 Ara 2020 13:36

Erhan Arıklı'dan anlamlı eleştiri: Ek ilkelerle süreci baltalıyorlar

Hükümet kurma görüşmeleri sürerken ortaya çıkan gelişmelerden YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı rahatsız oldu. Arıklı, ek ilkeler açıklayan partilerin süreci baltaladığını söyledi.

Erhan Arıklı'dan anlamlı eleştiri: Ek ilkelerle süreci baltalıyorlar

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, hükümet kurma sürecinin partilerin açıkladığı ‘ek yeni ilkelerle’ baltalandığını söyledi.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, 27 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen “5’li sosyal yemeğe” işaret ederek o gün 4’lü koalisyon hükümeti için asgari müştereklerde anlaşıldığını ve hükümet boşluğunun ortadan kaldırılacağına inandığını söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) açıkladığı ‘ilkelerin’ ardından TDP ve HP’nin de birtakım açıklamalarda bulunmasıyla birlikte ‘sürecin baltalandığını’ ifade etti.

Sürecin bir an önce tamamlanarak hükümetin kurulması gerektiğini vurgulayan Arıklı, “Aksi takdirde toplumun keseceği fatura ağır olacaktır” dedi.

Arıklı’nın paylaşımı şu şekilde:

“Üzgünüm...

4’lü koalisyon Hükümetini oluşturacak partilerin asgari müştereklerde anlaşıp, ülkedeki Hükümet boşluğunu ortadan kaldıracağına samimiyetle  inanıyordum.

Gördüm ki 2 Parti, CTP’nin sunduğu ve herkesin kabullenebileceği ilkelere ek olarak süreci baltalamaya ek yeni ilkeler ileri sürdüler.

Halbuki 5’li yemekte bu süreçte diğer partileri ve onların tabanlarını rahatsız edecek hassas konulara girilmemesi konusunda prensipte anlaşılmıştı.

TDP tarafından ortaya atılan "BM Parametrelerinin kabulü" veya HP tarafından ortaya atılan "Arazi ve Dokunulmazlık" meselesi bu Hükümetin kurulmamasına yönelik ilkelerdir.

Hele hele CTP Genel Başkanının Başbakan olmamasını talep etmek absürt bir taleptir.

Vakit geç değildir. 5’li yemekte anlaşılan prensiplere uygun davranılması halinde bu Hükümetin kurulması işten bile değildir.

Aksi takdirde toplumun keseceği fatura ağır olacaktır.”