KKTC
26 Kas 2020 17:00 Son Güncelleme: 26 Kas 2020 19:12

Erhürman'dan Cumhurbaşkanı Tatar'a: "Herkes ağzından çıkanı tartarak söylemeli"

Hükümet kurma görüşmelerini sürdüren Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Tatar'ın UBP-HP mesajını sert sözlerle eleştirdi. Erhürman: "Herkes ağzından çıkanı tartarak söylemeli"

Erhürman'dan Cumhurbaşkanı Tatar'a: "Herkes ağzından çıkanı tartarak söylemeli"

KKTC'de hükümet kurma görüşmelerinin ilk turunu tamamlayan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Tatar'ı sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir banka açılışında yaptığı konuşmada UBP-HP koalisyonunu işaret etmişti.

Erhürman, Cumhurbaşkanı Tatar'ın yaptığı konuşmayı eleştirerek ""Herkes ağzından çıkanı tartarak söylemeli" dedi. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kudret Özersay'ın da bulunduğu banka açılış töreninde UBP-HP hükümetinin pandemi ve ekonomide önemli icraatlar yaptığını anlattı.Tatar, konuşmasında Özersay'a hitaben sesini yükselterek "Hükümet kurma çalışmaları vardır. Bir mesaj vermem gerekir. UBP- HP Önemli başarılara imza atmıştır Sayın Özersay... Mesajı alan alsın... " şeklinde konuştu. Özersay da Tatar'ın konuşmasının o bölümünü gülümseyerek dinledi. 

CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLMALI

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın dünkü konuşmasını sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini vurgulayan Erhürman, “Bunlar söylendiği anda memlekette bir sürü taş yerinden oynar. İlişkiler zarar görür. Herkes ağzından çıkanı tartarak söylemelidir” dedi.

"Herkes ağzından çıkanı tartarak söylemeli" diyen Erhürman, “Cumhurbaşkanının yemininde ‘ben tarafsız kalacağıma yemin ediyorum’ ibaresi varken, aniden bir açılış verdiği mesaj kabul edilebilir değil.Kurumsal ilişkiler ve dil açısından söylenmemesi gerekir. Bunlar söylendiği anda memlekette bir sürü taş yerinden oynamaya başlar. Siyasilerin de yasalar, mevzuat, teammüler gereği konuşmaları sınırlıdır” diye konuştu.

MEMLEKET ALLEM GALLEM 

Hükümeti kurma görevinin şu an CTP’de olduğunu anımsatan Erhürman, başka bir partinin başbakanlığını konuşmak gibi bir ihtimalin olamayacağını belirterek, “UBP’yi hangi sıfatla ziyaret ettik? Hükümeti kurma görevi CTP’dedir. Bu sıfatla UBP’ye ziyaret gerçekleştirdik. Başbakanlığı başka partiye vermek konuşulabilir mi? Memleket zaten allem gallem edildi. Lütfen artık bundan sonra herkes ne konuşuyorsa, mevzuat ve anayasayla bir sorunu olur mu diye dikkat etsin” dedi.

2021 SONBAHARINDA ERKEN SEÇİM 

Partilerle yaptıkları ziyarete değinen Erhürman, ilkeler konusunda partilerden olumsuz bir yanıt almadıklarını, 2021 yılının sonbahar ayında bir seçim olması için aşağı yukarı ortak paydada buluşulduğunu dile getirdi. Bu akşam CTP PM’nin toplanacağını ve ilk tur görüşmelerini değerlendireceklerini kaydeden Erhürman, bu süreci çok uzatmak istemediklerini belirterek, en geç Cumartesi gününe kadar netlik kazandırmayı hedeflediklerini bildirdi.