KKTC
25 Kas 2020 07:30 Son Güncelleme: 25 Kas 2020 07:32

Erken seçim masada! CTP-UBP-HP koalisyonu mu geliyor?

KKTC'nin yeni hükümetinin kurulması çalışmalarında geniş tabanlı erken seçim hükümeti olarak CTP-UBP-HP koalisyonu gündeme geldi.

Erken seçim masada! CTP-UBP-HP koalisyonu mu geliyor?

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın yürüttüğü hükümet kurma görüşmelerinde gündemde 'erken seçim hükümeti' var. Ancak koalisyonu oluşturacak geniş tabanlı hükümette hangi partiler yer alacak, sorusunun cevabı merakla bekleniyor. 

HP Genel Başkan Vekili Yenal Senin, CTP lideri Erhürman ile yaptıkları görüşmenin ardından katıldığı televizyon yayınında dikkat çekici bir değerlendirmede bulundu. Yenal Senin, HP'nin geniş tabanlı bir hükümet çağrısı yaptığını hatırlatarak, bunun da UBP-CTP-HP formülü ile gerçekleyebileceğini söyledi. Senin, "Belki Tufan Erhürman'ın da aklında olan modellerden biri budur" dedi. 

Yenal Senin radikal adımlar atacak, sektörleri canlandıracak, sorunları çözebilecek bir hükümete ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Sorumluluk almaya hazırız" dedi. 

Yenal Senin, erken seçim hakkında ise "sokakta erken seçimi isteyen bir kişi bile yok" diyerek şöyle devam etti: "Hükümet sorunu bir an önce çözülmeli. 2021mali yapı iyi olmayacak. Kaynakların gelmesinde sıkıntı var. Bunu çözecek, radikal adımlar atacak, her sektörü canlandıracak yapı bir an önce kurulmalıdır. Biz sorumluluk almaya hazırız. Bir sonraki seçimi düşünecek durumda değiliz” dedi.

UBP-CTP-HP GENİŞ TABANLI HÜKÜMETİ

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’in hükümeti kurma yetkisini aldığından beri geniş tabanlı seçim hükümeti çağrısı yaptıklarını hatırlatan Yenal Senin, “Geniş tabanlı hükümeti tanımlarken, mecliste grubu olan 3 siyasi partinin daha verimli bir 7-8 ay geçireceğini düşündüğümüz için UBP-CTP-HP modelini kastettik. Tufan Erhürman’ın aklında olan modellerden biri belki de budur” dedi.

Reşat Akar’ın sorusu üzerine CTP-HP görüşmesinde, UBP’li veya UBP’nin içinde olmadığı bir formülün konuşulmadığını söyleyen Senin, “Genellikle dinleyen ve sorgulayan pozisyonda olduk. Bu süreç 2-3 gün sonra biraz daha netleşecektir” dedi.

Geniş tabanlı bir seçim hükümeti olması gerektiğini belirten Yenal Senin, seçim tarihinin biraz ötelenebileceğine işaret ederek, partiler arası istişarelerden sonra gerekli kararı Parti Meclisi’nin vereceğini söyledi.