Güncel
17 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 17 Kas 2020 10:07

Erken seçimin ayak sesleri! Ersan Saner hükümeti kurmakta zorlanıyor...

UBP Genel Başkan Vekili Ersa Saner, hükümeti kurmak için ikinci tur görüşmelerini de tamamları. Ancak görüşmelerin kilitlendiği, her an erken seçim için harekete geçilebileceği konuşuluyor.

Erken seçimin ayak sesleri! Ersan Saner hükümeti kurmakta zorlanıyor...

Hükümet kurma çalışmalarında ikinci tur da tamamlandı ancak sonuç çıkmadı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın hükümeti kurmakla görevlendirdiği UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, son formülleri masaya yatırdı. UBP'de 7 saat süren kritik toplantı sonrası bir açıklama yapan Saner "Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına tüm alternatiflerin üzerinde çalışıyoruz" dedi. 

Hükümet kurma görüşmelerinin ikinci turunda ‘UBP-HP koalisyonu hazır’ iddiaları ortaya atıldı. Ancak aynı gün HP Genel Başkanı Yenal Senin, bu iddiaları yalanladı. UBP-HP koalisyonu bir bakanlık konusunda uzlaşılamaması üzerine kurulamadı. Ulusal Birlik Partisi, HP'den bugün o bakanlık için haber bekliyor. Eğer HP, o bakanlık konusunda ısrarırdan vazgeçerse bugün UBP-HP koalisyonu açıklanabilir. Ancak olumsuz bir haber gelmesi durumunda ise geçtiğimiz günlerde Ersan Saner'in "erken seçimden kaçmayız" ifadesi gerçekleşebilir. Bu şartlarda da erken seçim tarihinin 17 Ocak olarak gündeme gelibeceği siyasu kulislerde konuşuluyor. 

UBP-HP görüşmelerinin tıkanmasında Kudret Özersay'ın tutumunun da tutumunun etkili olduğu belirtiliyor. Hükümetin kurulmasını isteyen ve Özersay'a kızgın olan bazı HP milletvekillerinin bugün 'rest çekerek' istifaya hazırlandıkları ve Saner'in kuracağı hükümete destek verecekleri konuşuluyor. 

SON FORMÜLLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLAR

KKTC'de göze almasına rağmen erken seçimi ikinci yol olarak gören Ulusal Birlik Partisi'nin yeni formüller üzerinde çalıştığı da belirtiliyor. UBP'nin, DP-YDP ve bağımsız milletvekilleri ile 26'yı zorlayarak hükümeti kurmayı deneyebileceği de formüller arasında gösteriliyor. 

UBP Genel Merkezi’nde 7 saatlik kritik bir toplantı yapıldı. Toplantının ardından UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, kısa bir açıklama yaptı. Saner, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına tüm alternatiflerin üzerinde durduklarını söyledi.