Güncel
18 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 18 Kas 2020 20:28

Ersan Saner bugün açıklama yapacak! KKTC erken seçime mi gidiyor?

Hükümet kurma çalışmalarında gelinen noktada bugün UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor. Tıkanan görüşmelerden sonra "KKTC erken seçime mi gidiyor?" sorusu soruluyor.

Ersan Saner bugün açıklama yapacak! KKTC erken seçime mi gidiyor?

Hükümet çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyleyen UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in bugün önemli açıklamalar yapması bekleniyor. Siyasi kulislerde UBP-YDP-DP seçim hükümeti formülünün gündemde olduğu konuşuluyor. Bugün yapılacak olan UBP Merkez Yönetim Kurulu’nda bu formülün tartışılacağı ve Parti Meclisi'nde oylamaya sunulacağı iddia ediliyor. Kabul edilmesi durumunda ise KKTC'nin erken seçime gideceği ifade ediliyor. 

Ersan Saner, son açıklamasında “Bütçeyi geçirecek, ülkenin ivedi sorunlarına el atacak bir hükümet kurma çalışmalarında sona yaklaştık" dedi. UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, hükümet kurma çalışmalarında son aşamada olduklarını belirterek, Ulusal Birlik Partisi Meclis Grubu’nda bugün saat 10.00’da konuyu ele alacaklarını söyledi. 

Saner, Halkın Partisi ile bir koalisyon hükümeti kurabilmek için tüm imkanları zorladıklarını ancak Halkın Partisi'nden ülkenin ihtiyacı olan olumlu yaklaşımı göremediklerini vurguladı.

Ersan Saner, açıklamasında şunları söyledi:

“Ulusal Birlik Partisi olarak sorumluluğumuzun bilincinde, ülkemiz insanın beklentilerinin farkındayız.

Hükümeti kurma görevi aldığım ilk günden bu yana parti yetkili organlarının tam desteği ile ben ve arkadaşlarım çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

KKTC halkını bilen, anlayan bir parti olarak, halkımızın beklentisinin istikrarlı bir hükümet olduğundan hareketle tüm partilerle görüşmeler gerçekleştirdik.

Komitedeki arkadaşlarımla birlikte diğer partilerin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak bir sonuç alabilmek için yoğun çaba harcadık.

İlk görüşmemizde icraat hükümeti önerdiğimiz Halkın Partisi’ne daha sonra erken seçim hükümeti teklifi götürmeme rağmen maalesef olumlu bir dönüş olmadı.

Halkın Partisi Genel Başkanı ile birkaç kez baş başa görüşme gerçekleştirdim ama ne yazık ki, iki parti heyetlerinin bir araya gelerek karşılıklı talepleri ele almaları teklifime bir türlü olumlu cevap alamadım

Samimiyetimle belirtmek isterim ki Halkın Partisi ile bir koalisyon hükümeti kurabilmek için tüm imkanları zorladık ama olmadı; Halkın Partisinden ülkenin ihtiyacı olan olumlu yaklaşımı göremedik.

Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile hem Genel Başkanlar seviyesinde hem de heyetler olarak görüşmeler yaptık.

Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince yaptığım açıklamalarda da dile getirdiğim gibi UBP erken seçime en hazırlıklı partidir.

Buna rağmen, Halkımızın ilk tercihinin erken seçim olmadığının bilinci ile insanımızı yeniden sandığa götürmemek için her imkanı zorladık.

Gelinen aşamada hiçbir partimize bir suçlama getirmek istemiyorum ama halkımız bizlerden bahane ve sorun üretilmesini değil bir çıkış yolu ortaya koymamızı ve sonuç beklemektedir.

Dolayısı ile gelinen aşamada erken seçimi gündeme almak ve çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda tamamlamak durumundayız.

Gelinen noktada bütçeyi geçirecek, ülkenin ivedi sorunlarına el atacak bir hükümet kurma çalışmalarında sona yaklaştığımızı belirtebilirim.

Ulusal Birlik Partisi Meclis Grubu’nun yarın sabah saat 10.00’da toplanarak bir durum değerlendirmesi yapacak ardından da çalışmalarımızın son aşmasına geçeceğiz.”