KKTC
19 Eki 2020 15:53 Son Güncelleme: 19 Eki 2020 16:21

Ersin Tatar cumhurbaşkanlığını mazbatasını aldı ve dünyaya mesaj verdi

KKTC 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, bugün cumhurbaşkanlığı mazbatasını aldı. Korona tedbirleri altında düzenlenen mazbata teslim töreninde Tatar, dünyaya KKTC Türkü'nün mesajını iletti.

Ersin Tatar cumhurbaşkanlığını mazbatasını aldı ve dünyaya mesaj verdi

KKTC 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, bugün mazbatasını törenle aldı. Genel başkanı olduğu UBP temsilcileri ile birlikte mazbatasını almaya giden Ersin Tatar, burada yaptığı kısa konuşmasında dünyaya Kıbrıs Türkü'nün mesajını iletti. 

Mazbatasını alan Ersin Tatar, seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra yemin edecek ve resmen görevine başlayacak. KKTC'de cumhurbaşkanlığı süreci mazbata teslimi ile devam ediyor. Ersin Tatar, mazbatasını YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik'ten törenle teslim aldı. 

Mazbata töreni Covid-19 önlemleri alınarak yapıldı. Lefkoşa Mahkemeler bahçesine partililerle gelen ve kalabalık basın mensuplarının takip ettiği törenle Ersin Tatar cumhurbaşkanlığı mazbatasını aldı.  

İTİRAZ SÜRECİ İŞLİYOR

YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, tutanak tesliminden sonra işleyecek süreci anlattı: "Bu tutanaktan sonra (resmi) netice başlamış olacak. Sayın Tatar, hali hazırda iki görevinden birini (Başbakan-Cumhurbaşkanı) üç gün içinde bildirecek... Aynı zamanda itiraz süreci de var: Çarşamba günü saat 17:00'a kadar… O saate kadar itiraz olmadığı takdirde süreç bitmiş olur. Netice de resmi gazetede yayımlandığı an bizim YSK olarak görevimiz biter. Ardından da ant içme töreni olacak... Sayın Ersin Tatar’a yeni görevinde yeniden sonsuz başarı diler ve kendisini kutlarım...”

KKTC'DE DEMOKRASİ VAR VE... 

Mazbatasını teslim alan KKTC 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dünyaya mesaj verdi:

“KKTC ve halkının mutluluk ve esenliği için, sorumluluk bilinciyle bu görevi en iyi şekilde yapacağıma dair inancımı belirtiyorum. Dünyaya da mesajımız; Kıbrıs’ta demokrasi vardır kendi devletinde yaşamına en iyi şekilde devam etmektedir...”