Güncel
11 Şub 2021 08:50 Son Güncelleme: 11 Şub 2021 08:59

Ersin Tatar Fuat Oktay'ı kabul etti "KKTC'yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkede iki günlük ziyaret için bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabul sonrası Tatar ve Oktay birikte açıklamada bulundu.

Ersin Tatar Fuat Oktay'ı kabul etti "KKTC'yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ortak basın toplantısı düzenledi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs meselesinde Türkiye ile yüzde yüz uyum içerisinde olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da, '"Biz Kıbrıs konusunda çözüm iradesinin yanında, haksızlığın karşısındayız. Türk tarafı adil, kalıcı çözümden yana' dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Biz Kıbrıs konusunda çözüm iradesinin yanında, haksızlığın karşısındayız. Türk tarafı adil, kalıcı çözümden yana." dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) çalışma ziyaretinde bulunan Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Oktay, "Anavatan ve garantör ülke olarak, hak ve hukuk mücadelesinde Kıbrıs Türk halkını desteklemeyi, üzerimize düşeni yapmayı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz. Maraş konusunda KKTC hükümetine tam destek verdik. Bundan sonra da desteğimizi her şartta devam ettireceğiz. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı ile hükümetin ortak çalışma kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Biz Kıbrıs konusunda çözüm iradesinin yanında, çözümsüzlüğün, belirsizliğin ve haksızlığın karşısındayız. Türk tarafı her zaman Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yana olmuştur." vurgusunda bulundu.

"KKTC'Yİ YALNIZ BIRAKMAMIZI KİMSE BEKLEMESİN"

Oktay, artık gerçeklerle yüzleşme vaktinin geldiğini belirterek, "KKTC'yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin. Ada'da rüştünü kanıtlamış iki ayrı halk, iki ayrı demokrasi ve iki ayrı devlet vardır." diye konuştu.

Artık zamanın ve toplumun ruhundan uzak bir şekilde, federasyon temelinde müzakere etmenin Kıbrıs halkına zaman kaybettirmekten başka bir şeye yaramayacağının altını çizen Oktay, "İki devletli çözümden başka Kıbrıs'ta çıkış yolu yoktur, bu konuda netiz. Çözüm için egemen eşitliğe dayanan, iki devletli çözüm müzakere edilmelidir." dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve ortak gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını vurgulayan Oktay, öncelikli olarak Türkiye'nin milli davası olan Kıbrıs meselesi olmak üzere Maraş açılımı ve Doğu Akdeniz'e dair son gelişmeleri ele aldıklarını belirtti. Oktay, gelecek dönemde fikir birliğiyle atılacak adımların değerlendirildiğini vurgulayarak, ikili ilişkilerin, iş birliğinin daha da güçlendirilmesine ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ortak mücadeleye yönelik görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

"FEDERASYON MODELİ SONUÇ VERMEMİŞTİR"

KKTC'nin Ada'yı çözümsüzlüğe mahkum etmek isteyen zihniyet karşısında bugüne kadar çözüm yolunda üzerine düşeni iyi niyetle yaptığına işaret eden Oktay, Ada'da çözümün ancak hukuk ve gerçekler üzerine inşa edildiği takdirde sürdürülebilir olacağının altını çizdi.

Oktay, 1968'den beri federasyon temelinde sürdürülen müzakere sürecinde yeni bir sayfa açılması gerektiği konusunda çok net ve kararlı olduklarının altını çizerek, "Tarih şahittir ki federasyon modeli sonuç vermemiştir. Bunun müsebbibi Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan'dır. Ayrıca Rum tarafı, yıllardır açık şekilde gücü ve refahı Türk tarafıyla asla ve asla paylaşmak istememektedir. Bugün de istememektedir, yarın da istemeyecektir. Bunun sinyallerini görüyoruz." diye konuştu.

"5 artı 1" toplantılarının martta yapılacağının gündeme geldiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşebileceğini dile getirdiği bir ortamda "kapalı kapılar ardından meydan okumanın kimsenin haddine olmadığının" altını çizen Oktay, şöyle devam etti:

"Türkiye önce masada gereğini yapar, söyleyeceklerini söyler, söylediklerinin arkasında sonuna kadar durur. Eğer masada çözüm kalmazsa çözüm neredeyse gereğini orada yapmaktan zerre çekinmez. Geçmişte de böyle olmuştur, yarın da böyle olacaktır."

"ÇAĞRIMIZ AB’NİN DAHA TARAFSIZ, HAKKANİYETLİ, ADİL YAKLAŞIM BENİMSEMESİDİR"

Oktay, KKTC halkının 2004'te Annan Planı'na "evet" demesine karşın Rum tarafının "hayır" dediğini anımsatarak, çözümü kimin istemediğinin ortada olduğunu, kimin bencillikten, tek taraflı gizli ajandalardan yana olduğunu dünya alemin gördüğünü dile getirdi. Ancak uygulamada tam tersinin gerçekleştiğini belirten Oktay, Rum tarafının Avrupa Birliği'ne (AB) alınmasının bunun bir örneği olduğuna, AB'nin yıllardır Rum tarafı ve Yunanistan'ın sözcüsü gibi davrandığına işaret etti.

Bunun çözüme katkı sağlamayacağını belirten Oktay, "Buradan çağrımız AB’nin daha tarafsız, hakkaniyetli ve adil bir yaklaşım benimsemesidir." dedi.

Oktay, Rum tarafının, Maraş Bölgesi'nin mevcut statüsü değiştirilmeden ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına, uluslararası hukuka uygun olarak sahil şeridinin halkın ziyaretine açılmasını dahi sindiremediğini ifade etti.

"Türk tarafının, tüm Kıbrıs halkının lehine Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik samimi girişimleri, Rum tarafının 'maksimalist' talepleriyle baltalanmıştır." diyen Oktay, halen de bu tavırların sürdüğünü vurguladı.

"ÇAĞ DIŞI OLAN KKTC'YE UYGULANAN AMBARGOLARDIR"

Türk tarafının "çözüm, diplomasi, hak ve hakkaniyet" dediğini, Rum tarafının ise "asimilasyon ve çağ dışılıktan" söz ettiğini belirten Oktay, şunları kaydetti:

"Çağ dışılığın ne olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Çağ dışı olan KKTC'ye uygulanan ambargolardır. Asıl çağ dışı olan 1571'den beri Ada'nın asli unsuru olan Kıbrıs Türkünün haklarının 2021'de hala yok sayılmaya çalışılmasıdır. Bir işgal varsa o da doğal kaynaklar dahil, her konuda Kıbrıs Türkünün görmezden gelinen her türlü haklarının işgalidir. Biz bu çifte standarda seyirci kalacak değiliz.

Bugün AK Parti Grup Toplantısı'nda, Sayın Cumhurbaşkanımız da net şekilde ifade ettiler; 'Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz'. Meydan okumalara, masada diyalog, istişare, açılım deyip sonra basının karşısında aslan kesilenlere pabuç bırakmayız. Biz masada da sahada da aslan olmayı çok iyi biliriz, oluruz da gerektiği zaman."

Oktay, Kıbrıs Türk halkının da Tatar'ı Cumhurbaşkanı seçerek iki devletli çözüm iradesini açıkça ortaya koyduğunu, tüm tarafların bu iradeye saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

"Bu saygıyı görmediğimiz yerde biz, Türkiye olarak gerekeni yaparız, bunu da herkes böyle bilmelidir. Gerek Ada'da gerekse Doğu Akdeniz'de barış, güvenlik, istikrar ve refahın hakim kılınması için Kıbrıs Türk halkının her daim yanında olacağız." diyen Oktay, bu anlayışla ortak hedeflere ulaşmak için gelecek dönemde daha büyük şevk ve heyecan içerisinde birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

ERSİN TATAR'IN AÇIKLAMALARI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs meselesi konusunda Türkiye ile tamamıyla uyum ve yüzde yüz fikir birliği içinde olduklarını söyledi.

Kıbrıs konusu bağlamında cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yoğun bir dönemin başladığına işaret eden Tatar, çeşitli yabancı misyon şefleri ve diğer makamlarla sürekli görüşme içerisinde olduklarını belirtti. 

Tatar, martın sonuna doğru 5+1 toplantısının düzenleneceği yönünde haberler aldıklarını aktararak, toplantının gayriresmi olacağını söyledi.

Toplantıda, Kıbrıs konusu bağlamında düşüncelerini ifade etme fırsatını bulacaklarını vurgulayan Tatar, "Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki; biz, Türkiye Cumhuriyeti'yle bu gelinen aşamada (Kıbrıs meselesi) tamamıyla uyum içerisinde, yüzde yüz fikir birliğiyle aynı noktadayız." ifadesini kullandı.

Oktay'ı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Tatar, KKTC'nin kalkınması ve gelişmesi için Türkiye'nin yapacağı katkıların çok önemli olduğunu vurguladı.

Bunların gerçekleştirilebilmesi için tecrübe ve bilginin gerekli olduğuna işaret eden Tatar, "Bütün bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nde vardır. Bugün de bunların detaylarını görüşmüş bulunuyoruz. Şu anda ekiplerimiz bu projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor." dedi.

Tatar, KKTC'nin altyapısının daha da geliştirilmesi ve Kıbrıs halkının refah ve güvenliğinin sağlanması için bütün projelerin ciddiyetle ele alındığını belirtti.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ, KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Kovid-19 salgınında KKTC'nin ikinci dalgayı göğüslediğini aktaran Tatar, bu dönemde de Türkiye'nin KKTC'nin yanında olduğunu dile getirdi.

Tatar, "Gerek aşı konusunda, gerek diğer hususlarda Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edecektir. Kendilerine teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Kıbrıs konusunda bugün yaptığı açıklamaları hatırlatarak, "Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantör bir ülkesidir. Aynı zamanda bu bölgenin en büyük, en güçlü ve dolayısıyla lider ülkesi olarak bu konuda onun ne söylediği fevkalade önemlidir. " dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs konusundaki açıklamaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Kıbrıs konusunda gelinen aşamanın "fevkalade önemli" olduğuna dikkati çeken Tatar, şunları kaydetti:

"Kıbrıslı Türkler bu adada çok itildi, çok kakıldı, göçmen oldu ve birtakım ciddi sıkıntılar yaşadı. Ancak 1974'te Türkiye'mizin haklı gerekçelerle ve garantörlük hakkını kullanmasıyla yaptığı müdahaleyle Kıbrıs Türkü, bağımsızlığına, özgürlüğüne ve hür yaşamına tekrar kavuşmuştur. Şimdi artık gelinen aşamada gerçek anlamda bir devlet olmanın verdiği bütün nimetleriyle, bir Maraş açılımıyla, yapılacak olan çalışmalarla buradaki insanlarımızın refahı, kaliteli ve müreffeh bir yaşama kavuşması için elden gelen her şey yapılmaktadır."

"MİÇOTAKİS'İN GÜNEY KIBRIS'TA YAPTIĞI ZİYARETTEKİ SÖYLEMLERİ BİZLERİ ÇOK ÜZMÜŞTÜR"

Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, Kıbrıs Rum kesimine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Rum lider Nikos Anastasiadis ile yaptığı açıklamalara tepki göstererek, "Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Güney Kıbrıs'ta yaptığı ziyaretteki söylemleri bizleri çok üzmüştür. Çünkü kendisi orada Türkiye'ye işgalci demiştir. Her zaman yaptıkları gibi Kıbrıslı Türklerle ilgili bizlerin mücadelesine saygı göstermemiştir." dedi.

Miçotakis'in, söylediklerini anlamaktan aciz olduğunu gördüklerini belirten Tatar, "Eğer Kıbrıs'ta yanlışlar yapıldıysa, Kıbrıs'ta (terör örgütü) EOKA kurulduysa, Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türkler bir takım soykırımdan geçirildiyse, 1974'te darbeyle Makarios'un indirilmesi ve burada Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması gibi teşebbüsler yapıldıysa bunu yapan Yunanistan'ın ta kendisiydi. Esas itibarıyla Kıbrıs Cumhuriyeti'ni işgal eden de Yunanistan'dı." ifadelerini kullandı.