Güncel
07 Eki 2020 06:59 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 07:44

Ersin Tatar HP'nin hükümetten çekilmesini eleştirdi

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Halkın Partisi (HP)'nin hükümetten çekilmesini değerlendirdi. Tatar, HP'nin hükümetten çekilmesini ülke açısından yararlı bulmadığını açıkladı.

Ersin Tatar HP'nin hükümetten çekilmesini eleştirdi

KKTC'de hükümetin düşmesinden sonra açıklamalar ardı ardına gelmeye devam ediyor. Halkın Partisi'nin koalisyondan çekilmesi sonrası KKTC Başbakanı Ersin Tatar ilk açıklamasını yaptı. Tatar “Ülke yararına doğru bir karar olmadı” dedi.

“Halkımıza hayırlı omasını dilerim” diyen Ersin Tatar, HP’nin bu kararına rağmen Anayasal sürecin işleyeceğini söyledi.

Tatar, “Hükümetimiz görev başında olmaya devem edecektir. UBP olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Herkes müsterih olsun Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimimizi yapacak ve yeni, parlak bir geleceğe doğru emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HP kararı ülke yararına değildir

Tatar, Ulusal Birlik Partisi Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında diğer koalisyon seçeneklerini de erken seçimi de gündemine alacağını ve halk için en doğru kararı vereceğini dile getirdi.

Ersin Tatar, “Halkın Partisi’nin insanımızın özlemle beklediği Türkiye’den yeniden ülkemize su gelmesinin gerçekleştiği, Maraş’ın tarihi bir kararla ,Türkiye’nin de tam desteği ile açıldığı gün hükümetten çekilme kararı alması bize göre ülke yararına doğru bir karar değildir” dedi.

Özersay'ı aradım durumu bildirdim

Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Özersay'ı devre dışı barakarak bilgilendirmediği yolundaki iddia ve açıklamalara da cevap verdi: 

“Her iki konuda da ivedilik söz konusu olduğu için bugün Ankara’da gereken açıklamalar yapılmıştır. Bizzat ben Maraş’ın açılması kararımızı kesinleştirince Sayın Dışişleri Bakanımızı aradım ve kendisine durumu bildirdim. Konuşmam içinde de kendisine konuyla ilgili çalışmalarından dolayı teşekkür ettim Hal böyleyken Sayın Bakan’ın devre dışı bırakıldıklarını iddia etmesi gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Maraş bu ülkenin zenginliği, Maraş bu ülkenin vizyonu olacaktır, buna engel olacak her eylem halkımızın vicdanında sorgulanacaktır. Bizim beklentimiz bu meselenin milli bir mesele olarak görülmesidir. Bizim beklentimiz, hangi partiden olursaK olalım Perşembe günü Maraş’ta buluşmak ve birlikte Maraş’ta yürümektir. Tekrar vurguluyorum: UBP dün ve bugün olduğu gibi yarın da halkımıza hizmete devam edecek, uygulamaya koyacağı projelerle halkımızın refah seviyesini, yaşam kalitesini yukarı çekecektir.”