Politika
11 Eki 2020 22:47 Son Güncelleme: 11 Eki 2020 23:02

Ersin Tatar ikinci tur için diğer partilerle istişare yaparak katkılarını isteyecek

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk ayağının galibi UBP lideri Ersin Tatar, ikinci tur için diğer partilerle istişare ederek onların katkılarını almak istediğini söyledi.

Ersin Tatar ikinci tur için diğer partilerle istişare yaparak katkılarını isteyecek

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur sonuçları belli olduktan sonra Ersin Tatar'dan ilk açıklama geldi. Seçime UBP lideri ve aynı zamanda Başbakan sıfatı ile giren Ersin Tatar, ilk turun galibi oldu. 

Ersin Tatar, seçim sonrası yaptığı açıklamada yüzde 33 oyla zafer elde ettiklerini söyledi. Tatar, ikinci turda zafer için formülü de açıklamasının satır aralarında söyledi. Bu sözlere bakılırsa Ersin Tatar, bir hafta süresince ikinci tura kalamayan diğer adaylarla ve siyasi parti temsilcileri ile görüşecek. Onlarla istişare yaparak rakibi Mustafa Akıncı'ya karşı destek isteyecek. 

Ersin Tatar, açıklamasında şunları söyledi: 

Bugün KKTC’de bir demokrasi sınavı tekrar verilmiştir. Dünyanın gözü önünde sonuçlar şuanda açıklanmış vaziyette. Biz UBP olarak birinciyiz. Tüm UBP’lilere ve halkımıza verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimi sunarım. 11 adaylı bir yarışta yarıştık. Tüm katılan adaylara bu güzel sınavı beraber verdiğimiz için teşekkür ederim.

"Yüzde 55 katılım bizi üzdü"

Bize oy veren ya da vermeyen vatandaşlarımıza seçime katıldıkları için iradelerini sandığa yansıttıkları için teşekkür ederim. Elbette dünyayı sarsan bir pandemi süreci içerisindeyiz Mart ayından bu yana halkımız biz ve kurum ve kuruluşlarımız pandemiyle uğraşmaktadır. Haliyle koronadan dolayı sandığa yüzde 55 civarında katılım gerçekten bizi üzmüştür.

"Zafer elde ettik"

İkinci turda daha fazla vatandaşımız sandığa gidip iradesini sandıkta yansıtacaktır. Yüzde 33’e yakın bir oy oranı ile UBP bir zafer elde etmiştir. Ben partimizin tüm teşkilatlarına, örgütlerine, kadın, gençlik kollarına, tüm ekip arkadaşlarımıza bu yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür ederim.

UBP olarak bizler KKTC’nin kurucu partisi KKTC’de şuana kadar üniversitelerimizden tutunuz sanayi bölgelerimiz, tarımsal faaliyetlerimiz Türkiye’den getirilen büyük su projesi her türlü alt yapı ve son olarak da birkaç gün önce tamamlanmış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin katkı ve yardımları ile pandemi hastanesi ve daha nice yatırımlarla KKTC’yi bu aşamaya getirmiş bundan sonrada buna liderlik ederek önümüzdeki süreçte refahın arttırılması için ve Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk halkının onurlu bir şekilde yeni gelecekte yürüyüşünü hızlandırmak için bu yarışın içerisindeyiz ve mutlaka halkımız bu söylediklerimize kanaat getirip bizleri saraya götürecektir. Bu da böyle bilinsin.

"Diğer partilerle istişare"

Ben sizlerin içinden halkımın içinden merdivenleri basamak basamak buralara kadar çıkan TC ile ilişkiler geliştiren dünyaya Kıbrıs Türk halkını her koşulda anlatabilen ve dolayısıyla sizlerin temsilcisi olarak o saraya gideceğim. Bunu hazmedemeyenlere cevabımız Kıbrıs Türk halkının iradesine saygılı olunmasıdır.

11 adaylı bir seçimde yüzde 33 oy oranı ile biz birinciyiz. Her halde bu kadar tecrübe, çalışma bu kadar yürekli insan 1 hafta daha örgütlerimizi toparlayıp ülke genelinde yapacağımız sandık çalışmaları ile hangi vatandaşlarımız hangi gerekçe ile sandığa gitmemişse çalışmasını yapacağız. Diğer partiler ile istişare etmek ve onların da katkılarını alarak inanıyorum ki 18 Ekim’de gerçek bizim olacaktır.

Bu İskele’ye, Gazimağusa’ya, Lefkoşa’ya, Girne’ye, Güzelyur’a ve Lefke’ye çok teşekkür ederim. Her bölgede çok önemli çalışmalar yaptık. Farklı sonuçlar olabilir bunları değerlendireceğiz. Bu hafta artık uyku yok. Zafere ulaşmak için halkımızla diyalog kuracağız.