KKTC
20 Eki 2020 08:22 Son Güncelleme: 20 Eki 2020 08:35

Ersin Tatar net konuştu: Rumlarla ortaklık kabul edilemez!

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Ersin Tatar, katıldığı televizyon programında net konuştu: Rumlarla ortaklık Kıbrıs Türkünün kabl edeceği bir şey değildir"

Ersin Tatar net konuştu: Rumlarla ortaklık kabul edilemez!

Seçimlerin ardından KKTC'nin 5. Cumhurbaşkanı olan Ersin Tatar, Rumlarla ortaklığın kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi. 

Cumhuraşkanlığı mazbatasını dün alan yemin töreni için gün sayan Ersin Tatar, CNN TÜRK yayınında açıklamalarda bulundu. Tatar açıklamasında "Rumlarla ortaklık Kıbrıs Türkünün kabul edeceği bir şey değildir. Kıbrıs Türkü artık bir devlet sahibidir." dedi.

Kıbrıs Türk halkının egemenliğinin önemine vurgu yapan Tatar "Bu topraklarda bir anlaşma olacaksa mutlaka o anlaşmanın içinde kendi kendimizi yönetme hakkını hiçbir zaman elimizden alınamayacağını ve Türkiye ile ilişkilerimize fevkalade önem verdiğimizden dolayı garantörlük hakkının hiçbir zaman sulandırılmaması gerektiğini seçim kampanyası boyunca çok iyi anlattık." diye konuştu.

EGEMENLİK TEMELİNDE ANLAŞMA

Tatar, karşılarında bulunan cephenin kendilerini eleştirdiğini de hatırlatarak şunları söyledi:

"Biz bu tuzakları anlattık. Kıbrıs Cumhuriyeti yerine Kıbrıs Federal Cumhuriyeti kurulacak ama onların özlediği bütün tutanaklarda var. Kıbrıs Federal Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devamı olacak Kıbrıs Türkleri iki oluşturucu devlet diyorlar ama hiçbir zaman tanımadıkları KKTC'nin yıllardır beri aldığı kararlar o yapı içerisinde bizlerin hakları, hukukları çürütülmesi durumunda halkımızın mağduriyeti meydana geldi. Biz de bunları anlattık. Türkiye ile ilişkiler bağlamında Türkiye'nin garantörlüğünün sulandırılmaması gerektiğini anlattık. Bütün bunları halk çok iyi dinledi, çok iyi anladı. Federal bir anlaşma için biz çok itildik çok atıldık. Bir anlaşmanın olması için her şeyi yaptık. Biz bu saatten sonra egemenlik temelinde bir anlaşmayı istediğimizi ortaya koymuş oluyoruz."

TÜRKİYE İLE BERABER DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ

"Biz önümüzdeki süreci Türkiye ile beraber değerlendirmek durumundayız. Bir 5'li konferanstan bahsedilmiştir. Kendilerine göre bir cephe oluşturabilmek için bir strateji izlediler. Türkiye'yi seven sevmeyen diye bir noktaya getirmek doğru değildi."

ORTAKLIK OLMAZ KIBRIS TÜRKÜ DEVLET SAHİBİDİR

"İşin nereye gideceğini çok iyi biliyorum. Rumlarla ortaklık Kıbrıs Türkünün kabul edeceği bir şey değildir. Kıbrıs Türkü artık bir devlet sahibidir. Ben söylemlerimde 'artık yeter ayağa kalkıp yepyeni bir gelecek için birlikte yürümeliyiz' dedi. Maraş açılımını da bu bağlamda esas itibarıyla bu söylediklerime bağlıyorum. Türk hükümetinin beni destekleyip Maraş açılımını gerçekleştirmiş olmamız çok isabetli olmuştur. Dünyaya bir mesaj vermiştir artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Halkın desteğini tüm bunları söyleyerek, bunları anlatarak gittik ve başardık."

ETİKETLER
#Ersin Tatar