KKTC
03 Kas 2020 11:55 Son Güncelleme: 03 Kas 2020 12:04

Ersin Tatar ve Nikos Anastasiadis ilk kez buluşuyor

Kıbrıs Adası'ndaki liderler gayrı Resmi olarak ilk kez bir araya geliyor. Rum Kesimi lideri Anastasiadis ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu akşam buluşuyor.

Ersin Tatar ve Nikos Anastasiadis ilk kez buluşuyor

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum lider Nikos Anastasiadis'in ilk gayrı resmi görüşmesi bu akşam düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum lider Nikos Anastasiadis’in ilk kez yüz yüze görüşecekler. 

Görüşme, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Elizabeth Spehar’ın himayesinde gerçekleşecek. Saat 19.00'da başlayacağı bildirilen liderler buluşması Kıbrıs Adası'ndaki çözüm için bir nabız yoklama anlamı taşıyor. 

Rum Fileleftheros gazetesinin 29 Ekim günü yayınlanan haberde "Liderler Görüşmesinden Sonra Lute’un Yeniden Adaya Gelmesi Bekleniyor” başlığı kullanılmıştı. O haberde “Kıbrıs sorunu ve müzakere sürecinin yeniden başlaması konusunda yolun gül yapraklarıyla döşenmiş olmadığını, ancak BM’nin çabayı terk etmediğinin görüldüğü” yorumunda bulunulmuştu.

Bundan sonrasıyla ilgili çerçevenin ise henüz netleşmediğini, fakat BM Genel Sekreterinin yaptığı açıklama aynı zamanda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e dün gönderdiği yanıt mektubu temelinde, bir sonraki hareketin BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs’a gelmesi olacağına işaret eden gazete, bunun aslında, yeni bir girişimin hazırlanması sürecinden önceki “bir sonraki adım” olacağının düşünüldüğünü belirtmişti.

BM Genel Sekreterinin Crans Montana’dan sonraki çalışma şekline bakıldığında, Lute’un gelişinin, sürecin başlamasına ilişkin yeni çaba derinleşmeden önce, kesin olarak addedildiğini kaydeden gazete, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan liderler görüşmesinin ardından konuyla ilgili gelişmeler yaşanmasının beklendiğini eklemişti.