Güncel
06 Ara 2020 14:34 Son Güncelleme: 06 Ara 2020 14:51

Europol sahte koronavirüs aşısına karşı uyardı

Dünyanın heyecanla beklediği koronavirüs aşılarının sahtelerine karşı Europol'den uyarı geldi. Avrupa Polis Teşkilatı (Euoropol) dolandırıcıların şimdiden harekete geçtiklerini söyle.

Europol sahte koronavirüs aşısına karşı uyardı

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), kısa bir süre içinde birçok ülkede uygulanmaya başlaması beklenen corona virüs aşıları ile ilgili olarak, sahtecilik ve dolandırıcılık uyarısında bulundu. Polis örgütüne göre, test aşamasındaki corona virüs aşılarını üreten şirketlerin isimleri, dolandırıcılar tarafından şu anda bile kötüye kullanılmaya başlandı.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Europol tarafından yapılan açıklamada, corona virüs aşılarına yönelik talebin, üretilen miktardan fazla olduğu hatırlatılarak bu nedenle, birçok kişinin farklı tedarik seçenekleri aradığı belirtildi.

SUÇ ORANLARINDA PATLAMA BEKLENİYOR

Nisan ayından bu yana internet üzerinden sahte corona virüs ilacı ve aşısı pazarlayan dolandırıcıların ortaya çıkarıldığını belirten polis teşkilatı, Covid-19'a karşı geliştirilen aşıların pazara girmesinden sonra, suç oranlarında patlama bekliyor.

Europol'e göre, şu anda bile, aşı geliştirme ve test aşamasındaki şirketlerin isimleri, internet üzerinde dolandırıcılar tarafından kötü amaçla kullanılıyor. Aşıların resmi olarak kullanıma sunulmasının ardından, sahte ürünler ve dolandırıcılık faaliyetleri hızla artacak.

HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN BÜYÜK BİR RİSK

Suçluların hem şirketleri hem de kişileri dolandıracağından endişe eden örgüt, sahte aşıların gerekli hijyen koşullarına uyulmadan üretildiğine dikkati çekti. Europol açıklamasında, sahte aşıların etkisiz ya da toksik olmaları nedeniyle halk sağlığı açısından büyük bir risk oluşturduğunu vurgulandı.

Avrupa Polis Teşkilatı, üye ülkeleri sahte aşı ve Covid-19 ilaçları ile ilgili dolandırıcılık faaliyetleri konusunda fazladan yeni önlemler almaya çağırdı.

İNTERPOL DE UYARMIŞTI

Uluslararası polis iş birliği Interpol, 194 üye ülkeye ve vatandaşlara corona virüs aşıları hakkında uyarılarda bulunmuştu. Yayınlanan küresel açıklamaya göre, corona virüs aşılarına hem fiziksel hem de çevrimiçi olarak organize suç gruplarından kaynaklanan tehditler gerçekleşebileceği belirtilmişti.

Pandeminin başlangıcından bu yana fırsatçı ve yağmacı grupların tehdidinde olduğunu belirten Interpol, corona virüs aşılarının tahrif edilmesi, çalınması ya da yasa dışı reklamlar aracılığıyla virüsten korkan grubun kandırılması gibi suçlara karşı dikkatli olunmasını şiddetle uyardığının altını çizmişti.

KOORDİNASYON HAYATİ BİR ÖNEM TAŞIYOR

Bugüne kadar birçok suç çetesinin sahte corona virüs aşısı sattığının tespit edildiğini belirten Interpol yaptığı açıklamada, “Kolluk kuvvetleri ve sağlık kurumları arasındaki koordinasyon ihtiyacı, bireylerin güvenliğinin ve toplulukların refahının korunmasını sağlamak için de hayati bir rol oynayacaktır” ifadelerine yer vermişti.

‘Aşılar organize suçun başlıca hedefi’ başlığıyla yayınlanan uyarı yazısında Interpol, “Hükümetler vatandaşlarına aşıyı uygulamaya hazırlanırken, suç örgütleri tedarik zincirlerine sızmayı veya aşının iletiminde kesintiye uğratmayı planlıyor" ifadelerini kullanmıştı.