KKTC
02 Kas 2020 21:33 Son Güncelleme: 02 Kas 2020 21:49

Faiz Sucuoğlu başbakanmış gibi konuştu! Koalisyon için şartları...

UBP Genel Başkan adaylığı yarışında ikinci tura kalan Faiz Sucuoğlu 'başbakanmış' gibi konuştu. Sucuoğlu, KKTC'de erken seçimin en son ihtiyaç olduğunu belirterek yeni bir koalisyonda UBP'nin iki önemli şartını da açıkladı.

Faiz Sucuoğlu başbakanmış gibi konuştu! Koalisyon için şartları...

UBP Olağanüstü Kurultayı'nda 5 aday arasından birinci seçilen Faiz Sucuoğlu, 'başbakanmış' gibi konuştu. Sucuoğlu, UBP'nin yeni bir koalisyonda iki önemli şartını açıkladı. 

UBP'nun geçtiğimiz hafta sonu yapılan 'genel başkanlık' seçiminde en yüksek oyu alarak birinci sırada yer alan Faiz Sucuoğlu, ikinci tur öncesi önemli açıklamalarda bulundu.

KKTC'de erken seçimin en son düşünülmesi gereken bir ihtiyaç olarak gördüğünü belirten Faiz Sucuoğlu, koalisyon hükümetinden söz etti. Sucuoğlu, koalisyonda UBP'nin iki önemli şartını şöyle açıkladı: "Olmazsa olmazımız var. İçişleri ve Maliye bakanlıkları kesinlikle UBP’de olacak. Bu bakanlıkların 21 kişilik gücü olan partide olması gerekir. Bakanlar Kurulu Sözcüsü hükümetin en büyük partisinde olacak. Doğrusu da budur." 

ÖNCELİK HP'DE SONRA CTP

BRT'deki yayına katılan Faiz Sucuoğlu, UBP Genel Başkanı olacağına kesin inançlı görüldü. Cumhurbaşkanı'nın kendisine hükümet kurma göreve vermesi durumunda hızla koalisyon görüşmelerine başlayacağını söyleyen Sucuoğlu şöyle devam etti: "HP ile birlikte 1.5 yıllık tecrübelerimiz oldu. Dolayısıyla etik kurallar çerçevesinde bence önce onlarla konuşmak lazım. Olmazsa ikinci alternatif CTP’dir” 

TAÇOY'UN ÜSTÜNÜ ÇİZMİŞ GİBİ

Kabinede yer alacakların çalışmadan korkmayan, tecrübesi-enerjisi çok yüksek olan kişiler olması gerektiğini söyleyen Sucuoğlu, “Çünkü çok hızlı tempoda çalışacak kabine düşünüyorum. Bu tempoya uyabilecekler düşünüyorum. Temponun dışında kalan devredışı kalır. Çok dinamik bir kadro olacak” dedi.

Sucuoğlu, UBP Genel Başkan adayı olarak kendisi ile yarışan Hasan Taçoy'un üstünü çizmiş gibi: “Bana destek veren diğer üç adayın kabinede yer alacağı ile ilgili kendileri ile birşey konuşmadık. Kendileri ile çok daha önce yaptığımız görüşmelerde ben kazanırsam beni sen kazanırsan seni diye kendi aramızda el sıkıştık ve o şekilde ortak bir karar aldık. Sayın Taçoy’un dışındaki tüm adaylar ikinci tura kim kalırsa onunla beraber hareket etme düşüncesi doğdu. O şekilde bir karar alındı ve şuanda da o karar devam ediyor.”

ETİKETLER
#Faiz Sucuoğlu