Güncel
12 Şub 2021 15:58 Son Güncelleme: 13 Şub 2021 08:12

Faizsiz ev sistemine yasal düzenleme geliyor! Sektörden yasaya tam destek

Türkiye yıllardır var olan faizsiz konut sisteminin toplam konut satışlarından aldığı pay yüzde 15'e ulaştı. Sektördeki şirket sayısı 40'a yaklaştı. Faizsiz konuttaki katılımcı sayısının 250 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Denetimsiz sistem çalışmaları sürdürülen yasa ile kontrol altına alınacak. Amaç mağduriyetlerin önüne geçmek.

Faizsiz ev sistemine yasal düzenleme geliyor! Sektörden yasaya tam destek

Türkiye'odeki 'faizsiz ev sistemi' için başlatılan yasa çalışmalarına sektörden tam destek geldi. Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, yasa ile sektörün disiplin altına gireceğini kaydederek "Sektör çok daha sağlıklı hale geliyor. Gelecekteki tüketici mağduriyetinin önüne geçilecek" dedi. 

Türkiye'de 'faizsiz konut sistemi' olarak adlandırılan satışların toplam sektördeki payı yüzde 15'e ulaştı. Yasal güvencenin ardından bu payın ikiye katlanması bekleniyor. Faaliyet gösteren şirket sayısının 40'a yaklaştığı faizsiz konut sisteminde katılımcı sayısının da 250 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Böylesine büyük hacimli bir sistemin denetim ve disiplin altına alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Serdar Kolo, yasaya emeğe geçen herkese teşekkür etti. 

TBMM Başkanlığı’na sunulan faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifinde sistem Tasarruf Finans Sektörü olarak tanımlanıyor. Yapılacak düzenlemelerle Tasarruf Finans Sektörü'nün daha sağlıklı hale getirilerek tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Yapılan düzenlemeyi desteklediklerini belirten Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, “Atılan bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak. Yeterli sermayesi olan firmalar faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek. Bundan sonra daha sağlam adımlarla geleceğe bakabileceğiz. Yasa çalışmalarında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ederiz” dedi.

UZUN ZAMANDIR BU ADIMI BEKLİYORDUK 

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sistemi için yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu söyleyen Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, sektörün kurumsal firması olarak atılan adımları desteklediklerini söyledi.

Yasa teklifine göre şirketlere yönelik 100 milyon TL’lik sermaye şartı getirileceğini ifade eden Serdar Kolo, şöyle devam etti: “Sektörümüze vatandaşın ilgisi büyük. Bu nedenle bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı hızla artıyor. Biz ve bizim gibi kurumsal firmalar vatandaşın zarar görmesinden endişe ediyor ve ‘bizi denetleyin’ diyorduk. Uzun süredir beklediğimiz adım atıldı. Atılan bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak. Yeterli sermayesi olan firmalar bu alanda faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek. Bundan sonra geleceğe daha sağlam adımlar atacağız. Avrupa ülkelerinde Bauspar Yapı Tasarruf firmaları artık Türkiye’de bizler için Tasarruf Finansmanı olarak işlemde olacak" 

YASA NELER GETİRECEK 

Bundan sonra bu yapıların Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetleneceğini belirten Serdar Kolo beklenen düzenlemeleri şöyle sıraladı:

*Tasarruf finansman şirketlerinin fon havuzundaki paralar amacı dışında kullanılamayacak ve haciz edilemeyecek. Şirketler, faizsiz esaslara göre faaliyet gösterecek.

*Tasarruf finansman şirketlerinin ise asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olarak düzenlenecek.

*Söz konusu şirketlerin kuruluş izinleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) en az 5 üyesinin aynı yöndeki oyuyla verilecek..

*Gerekli izinleri almadan tasarruf finansman faaliyetlerinde bulunan kişiler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

*Müşteri, tasarruf finansman sözleşmesi imzalanmasını takip eden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkına sahip olacak. Bu kapsamda katılım bedeli dahil tüm tasarruf geri ödenecek.

*Sözleşme imzalanmasını takip eden 14 gün içinde cayma hakkını kullanan müşteriye organizasyon ücreti dahil, aldığı tutarın tamamını 14 gün içinde iade etmeyen, fesih hakkını kullanan müşteriye belirlenen süre içinde toplam birikim tutarını iade etmeyen şirketler, altı aydan iki yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

*Zimmetine para geçiren tasarruf finansman şirketi yönetim kurulu başkan ve üyelerine, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile ceza verilebilecek.

*Tüketiciden tasarruf finansman sözleşmeleri kapsamında alınan organizasyon ücreti dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, tüketiciyi koruyacak şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenecek.