Güncel
11 Kas 2020 18:57 Son Güncelleme: 11 Kas 2020 20:19

Fikri Ataoğlu icraat hükümeti istedi: 6 siyasi parti elini taşın altına koymalı

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, KKTC'de icraat hükümeti kurulması gerektiğini belirterek bunun için de 6 siyasi parti liderinin taşın altına elini koyması gerektiğini söyledi.

Fikri Ataoğlu icraat hükümeti istedi: 6 siyasi parti elini taşın altına koymalı

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, yeni hükümet görüşmeleri sürecinde görüşlerini yineleyerek icraat hükümeti kurulmasına vurgu yaptı. UBP-YDP-DP arasında koalisyon hükümeti kurulamayacağına dikkat çeken Ataoğlu, “İcraat hükümeti değil, azınlık hükümeti olur” sözleriyle gündeme damga vurdu. 

Ataoğlu, katıldığı televizyon programında icraat hükümeti için siyasi parti liderlerine sorumluluk düştüğünü vurgulayarak "Ben küstüm oynamam olayının olmaması lazım” dedi. DP Lideri Ataoğlu, icraat hükümeti için şöyle dedi: "6 siyasi parti de el ele, omuz omuza, elini taşın altına koyarak icraat hükümetini kurmalı, vatandaşın beklentisini karşılamalıdır”.

HÜKÜMET İÇİNDE OLMASAK BİLE

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hükümet kurma görevini UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’e vermesinin ardından, beraberindeki heyetle birlikte Saner, siyasi partilerle ayrı ayrı bir araya gelerek görüş alışverişi yapmıştı.

Genel Başkan Ataoğlu, DP olarak hükümet içerisinde olmasalar bile, muhalefet partisi olarak halkın beklentileri ve menfaatleri dolayısıyla görüşlerini olumlu olumsuz beyan edeceklerini aktardı.

Ataoğlu’nun icraat hükümeti konusunda yaptığı açıklamada, “elimizi taşın altına koymaya hazırız. Muhalefete de olsak, hükümette de olsak katkı koyacağız” ifadelerini kullandı.

UBP-YDP-DP AZINLIK HÜKÜMETİ OLUR

UBP-YDP-DP arasında koalisyon hükümeti kurulamayacağına dikkat çeken Ataoğlu, “İcraat hükümeti değil, azınlık hükümeti olur” diyerek sözü geçen partilerin Meclis’teki toplam Milletvekili sayısının 26’nın altında olduğunu aktardı.

Azınlık hükümeti yolu seçilmesi durumunda ise Haziran'da erken seçim geleceğini öne sürdü: “Sayının düşmesiyle ara seçim olması gerekir. Haziran ayında bütün ada genelinde sandık kurulmalı, eğer o gün ara seçim olacaksa sandık kurulacaksa erken seçim olayı olabilir. Hazirandaki seçime değil vatandaşa çare üretmeye çalışmalıyız” 

ERKEN SEÇİMİ KALDIRAMAYIZ

Pandemi sürecinin ardından erken seçime ekonominin el vermediğini ve toplumun bunu kaldıramayacağını dile getiren DP Genel Başkanı Ataoğlu, “Geniş tabanlı bir hükümet olsa bile nereye kadar gidebilir? Uzun vadeli icraat hükümeti olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Fikri Ataoğlu, erken seçimin ve Haziran ayında gerçekleşmesi muhtemel olan Milletvekili seçiminin ötelenmesi gerektiğine dikkat çekerek hükümetin geniş tabanlı olsa bile 2023’e kadar ötelenemeyeceğini 2022 Mayıs sonuna ötelenebileceğini söyledi.

Olacak olan seçimleri bütçenin kaldıramayacağını, halkın erken seçimi tasvip etmediğine işaret eden Ataoğlu, ötelenmesi gerektiğini kaydetti.

ETİKETLER
#Fikri Ataoğlu