Teknoloji
31 Eki 2019 17:06 Son Güncelleme: 31 Eki 2019 17:30

Galaxy Note 10, Samsung’un yüzünü güldürdü

Apple bugün erken saatlerde dördüncü çeyrek kazanç raporunu yayınladı. iPhone gelirlerinde düşüş yaşanırken giyilebilir cihaz ve iPad satışlarının yanı sıra hizmetlerden elde edilen gelirde ciddi bir büyüme görülüyor.En büyük rakibi Samsung ise üçüncü çeyrek sonuçları ile karşımıza çıktı. Güney Koreli teknoloji devini ikinci çeyrek ile kıyaslandığında yüzde 18’lik artış elde etmiş olsa da, şirketin elde ettiği kar bir önceki yıla göre yüzde 56 düştü.

Galaxy Note 10, Samsung’un yüzünü güldürdü

Galaxy Note 10 satışları, Samsung’un kazancına yansıdı. Rakamlarla konuşacak olursak, şirket üçüncü çeyrekte yaklaşık 53 milyar dolar gelir ve 6.71 milyar dolar kar elde etti. Mobli departmanı tek başına 25 milyar dolar gelir elde etmeyi başarırken, elde edilen kar 2.5 milyar dolar oldu.

Samsung’un kazancını artıran en önemli faktör, tahmin edebileceğiniz gibi Galaxy Note 10 oldu. Bunun yanı sıra Galaxy A serisi ile yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran Samsung’un OLED panel satışları da üçüncü çeyrekte arttı.

Teknoloji devi şu anda içerisinde bulunduğu dördüncü çeyrekte ibrenin yönünü aşağı çevireceğini düşünüyor. Akıllı telefon ve OLED panel sevkiyatlarında ön görülen düşüş nedeniyle, Samsung’un dördüncü çeyrekte kazanç düşüşü yaşaması şimdiden ön görülüyor.

Yani, şirket geçtiğimiz yıllara kıyasla düşük bir performans gösteriyor olsa da, başta Galaxy Note 10 olmak üzere yeni modeller büyümeyi ivmesi kazanılmasını sağladı. Önümüzdeki yıl 5G desteğine sahip olan modellerin ve katlanabilir telefonların şirkete daha büyük bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.