Güncel
15 Şub 2021 17:03 Son Güncelleme: 16 Şub 2021 13:28

Gara şehitlerinin ardından Erdoğan'dan sert sözler "ABD bal gibi PKK'nın yanında ve arkasında"

Kuzey Irak'ın Gara dağındaki bir mağarada acımasızca katledilen asker ve sivil toplam 13 Türkün PKK terör örgütü tarafından şehit edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedefine ABD'yi koydu: "ABD bal gibi PKK'nın yanında ve arkasında"

Gara şehitlerinin ardından Erdoğan'dan sert sözler "ABD bal gibi PKK'nın yanında ve arkasında"

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’taki Gara dağındaki bir mağarada şehit edilen 13 Türkün ardından ABD'yi sert sözlerle hedefine aldı. Şehitlerin ardından ABD'den yapılan açıklamada "eğer PKK yaptıysa" ifadesi Türkiye'de büyük tepki çekti. 

PKK terör örgütünün elinde 6 yıldır esir olarak bulunan, asker ve sivil toplam 13 Türkün şehit edilmesi infial yarattı. Mağarada başlarında vurularak katledilen 13 Türk'ün cenazeleri bugün toprağa veriliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehitlerin ardından ilk kez konuştu. Önce öz eleştiri yaptı: "Bu kardeşlerimiz bir kısmı 5 ay, bir kısmı 6 ay bu teröristlerin ellerinde esirdi. O günden bugüne bu terörist alçaklardan nasıl kurtaracağız, hep bunun hesabını yaptık. Çok uğraştık. En son bu operasyonların yapıldığı gece, artık bu operasyonları yapmak suretiyle bu kardeşlerimizi kurtaralım istedik. Ancak üzelerek söylüyorum başaramadık." 

Erdoğan, Pençe-Kartal 2 operasyonu sırasında PKK’lılarca öldürülen 13 Türk vatandaşı ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TBMM’de bilgi vereceğini açıkladı.

Partisinin Rize il Kongresi’nde konuşan Erdoğan, AKP Grup Başkan Vekili Naci Bostancı’nın bu konuyla ilgili hazırlıklara başladığını söyledikten sonra operasyonla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı, ‘‘Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarını dağıtmak için başlattığımız Pençe Kartal-2 harekatında şehit olan 3 askerimiz ile teröristler tarafından alçakça katledilen 13 kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu kardeşlerimiz bir kısmı 5 ay, bir kısmı 6 ay bu teröristlerin ellerinde esirdi. O günden bugüne bu terörist alçaklardan nasıl kurtaracağız, hep bunun hesabını yaptık. Çok uğraştık. En son bu operasyonların yapıldığı gece, artık bu operasyonları yapmak suretiyle bu kardeşlerimizi kurtaralım istedik. Ve gerek savunma bakanım gerek genelkurmay başkanım gerek milli istihbarat gerek polis, tapılan çalışmalarla adım atıldı. İlk etapta, ‘bütün inlerine gireceğiz’ demiştik ya, 42 tane terörist bu esnada gebertildi. Bunların parlamentodaki temsilcilerinde yalan bol. Bunlar dünyadaki koldaşlarına yandaşlarına paydaşlarına nasıl yalan söylüyorlar herhalde takdir edersiniz. Onlara fırsat vermeden işin gerçeğini arkadaşlarımız anlatacak’’ dedi.

Operasyonda hayatını kaybedenlerin Malatya’da morgda olduğunu söyleyen Erdoğan, PKK’nın elindeki esirleri kurtarmak istediklerini ancak ‘‘ancak gel gör ki bunu başaramadık’’ sözleriyle operasyonun amacına ulaşamadığını ifade etti.

‘‘Yağma yok, NATO’da berabersek teröristlerin yanında yer almayacaksınız’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması boyunca PKK’nın ve uzantılarının gördüğü uluslararası desteğe sık sık tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın mesajında, ‘‘Türk sivillerin terör örgütü olarak tanınan PKK tarafından öldürüldüğüne dair haberler doğruysa, bu eylemi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz’’ şeklindeki ifadeleri de Cumhurbaşkanı’nın hedefindeydi.

Erdoğan, ‘‘Batı bundan anlar mı? İsterse anlasın isterse anlamasın. İşte Amerika'nın yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz teröristlerin yanında değildiniz, hani PKK'nın, YPG’nin PYD’nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız. Maalesef bunu başından itibaren hep gördük. Kuzey Irak'a binlerce TIR bunlar tank getirdiler, mühimmat getirdiler ve bunları teröristlere teslim ettiler. Bu teröristlerle bizim güvenlik güçlerimizle orada savaştılar. Şimdi artık yağma yok. Eğer biz sizinle NATO'da berabersek eğer biz sizinle NATO’da birlikteliği sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız, teröristlerin yanında yer almayacaksınız. Eğer yer alacaksanız bizim yanımızda yer alacaksınız’’ dedi.

‘‘Sayın Biden sen de lütfen sen de bunları iyi tanı, bu terör örgütünün ilk katliamı değil’’

PKK’nın 1984’ten bu yana Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı 20 bin sivil öldürdüğünü söyleyen Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’a da seslendi.

Cumhurbaşkanı, ‘‘Bu aynı terör örgütünün ilk katliamı da değildir. Bölücü ter örgütü 1984’ten bugüne kadar 20 bin sivil insanı aynı şekilde katletmiştir. Bunların içinde anne karnındaki çocuktan kundaktaki bebeğe, çobandan imama her kesimden insanımız vardır. Dünyaya diyoruz ki gelin bu alçakların gerçek yüzünü iyi tanıyın. Sayın Biden sen de lütfen sen de bunları iyi tanı. İyi tanı. Ama bunları tanırken FETÖ’yü unutma. Onu da iyi tanı. Bunlar 1987’den Mardin Pınarcık’ta 16’sı çocuk. Eruh'ta 25 sivili gözlerini kırpmadan katledenlerdir. Bunlar Trabzon'da Eren Bülbül’ün Diyarbakır'da Yasin Börü’nün katilleridir. Batman'da otomobille gezen 4 kız evladımızın hayallerini çalanlardır’’ diye konuştu.

‘‘Bu masumların kanı Irak'ta veya Suriye'de terör örgütüne sahip çıkan, teröre sempati besleyen herkesin eline bulaşmıştır’’

Cumhurbaşkanı, Gara dağında esirlerin öldürülmesinden yalnız PKK’yı değil sosyal medyada eleştirel görüş paylaşanları, bu kişilere alan açan sosyal medya mecralarını, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte ismini vermediği ama PKK’ya sempati beslediğini söylediği ülkeleri de sorumlu tuttu.

Erdoğan, ‘‘Bu masumların kanı Irak'ta veya Suriye'de terör örgütüne sahip çıkan, teröre sempati besleyen herkesin eline bulaşmıştır. Bu sözüm ülkesinde elinde çakı olanları bile terör tehdidi olarak görenleridir. Bu sözüm medya ve sosyal medya dahil her platformda teröre sempati besleyenlere, terör propagandası yapanlara yapmaktan kaçınmayanlaradır. Bay Kemal bunları iyi öğren. Bu öyle sıradan değil. Kimin nerede ne yaptığını biz gayet iyi biliyoruz. Ama sen de öğreneceksin. İstesen de istemesen de öğreneceksin. Bu sözüm yanına aldığın paydaşlarınla Ankara'dan İstanbul'a yürümeye benzemez. Bunun bedelini millet size ödetecek Bu sözüm toplum huzurunu ülke güvenliğini ve mili çıkarlara herkesedir. Bu sözüm demokrasi hak özgürlük kılıfı altında ülkemizdeki terör örgütlerine ve onların uzantılarına sınırsız destek verenleredir. Bu sözüm Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerinin kararlarını hiçe sayıp terör örgütlerinin propaganda aygıtlarına dönüşen sosyal medya mecralarınadır. Evet hepiniz alçakça infazından sorumlusunuz’’ ifadelerini kullandı.