Güncel
10 Kas 2020 06:59 Son Güncelleme: 10 Kas 2020 08:11

Görüşmeler tamamlandı! Yeni hükümet için DP ve YDP'den yeşil ışık

Hükümet kurma görevini alan Ersan Saner, görüşmeleri tamamladı. Görüşmelerden DP ve YDP'nin koalisyona yeşil ışık yaktığı sonucu çıktı. CTP, HP ve TDP koalisyonda yer almayacak.

Görüşmeler tamamlandı! Yeni hükümet için DP ve YDP'den yeşil ışık

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın hükümet kurma görevi verdiği Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, mevliste temsilcisi bulunan siyasi partileri ziyaret etti. Görüşmelerden sonra DP'den koalisyon için yeşil ışık çıktı. YDP ise erken seçim koşuluyla hükümete desek vereceğini açıkladı. Görüşmelerin yapıldığı diğer üç parti olan CTP, HP, TDP'den ise koalisyon için red cevabı geldi. 

Ersan Saner hükümet kurma çalışmaları için Halkın Partisi (HP), Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni (CTP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ve Toplumcu Demorkasi Partisi (TDP)'yi ziyaret ederek nabız yokladı. 

CTP KOALİSYONDA OLMAYACAK

UBP heyetin ilk olarak saat Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni (CTP) ziyaret etti. Gerçekleşen görüşmenin ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, UBP ile bir hükümetin 'çok uygun olmadığını' söyledi.

İki parti içerisinde bulunan görüş farklılıkları nedeniyle Erhürman, “UBP ve CTP tarih bakımından en köklü iki partidir. Fakat görüş farklılıkları nedeniyle uzun ömürlü bir icraat hükümetinin içerisinde olması mümkün değildir” dedi.

Yapılan görüşmeler sonrasında HP Genel Başkanı Yenal Senin, hükümette yer alıp almamam konusunda Parti Meclisi'nin karar vereceğini söyledi. 

HP KARARINI PARTİ MECLİSİ BELİRLEDİ

UBP-HP görüşmesi de yapıldı. Ersan Saner ve HP Genel Başkanı Yenal Senin toplantı sonrası açıklama yaptı. Saner "İki parti konuyu yetkili organlarında görüşmede mutabık kaldı." dedi. Yenal Senin, "Hükümete girme konusunda kesin karar vermiş değiliz. Parti Meclisi’nde değerlendireceğiz." açıklamasını yaptı. 

Ardından da yapılan HP Parti Meclisi toplantısında 10'a karşı 40 oyla, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile ikili bir koalisyon hükümeti kurulmasına karşı çıktı. Genel Başkan Vekili Yenal Senin, HP'nin muhalefette kalabileceğini ya da daha geniş tabanlı hükümet seçeneklerinin konuşulabileceğini söyledi.

TDP HÜKÜMETTE YER ALMAYACAĞINI AÇIKLADI

UBP Genel Başkan Vekili Saner, hükümet kurma görüşmeleri çerçevesinde TDP’yi ziyaret etti. TDP Lideri Cemal Özyiğit kararlarını şöyle açıkladı: "Kendilerini Kıbrıs misafirperverliği çerçevesinde ağırladık.. Hükümette yer alarak, yapılan müdahalelere ortak olmayacağız."

DP'DEN DESTEK GELDİ 

UBP heyeti hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde DP’yi ziyaret etti. Görüşme sonrası Yenal Saner "Hem DP hem UBP ülkenin hükümetsiz kalmaması adına her türlü imkânı sonuna kadar zorlayacak." dedi. DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu "Hangi hükümet modeli olursa olsun elimizi taşın altına koymaya hazırız" dedi. Oluşacak olan hükümete ‘muhalefet’ değil destek olacaklarını aktaran Ataoğlu, “Elimizi taşın altına koyacağız. Oluşacak olan hükümet hayırlı ve uğurlu olsun…” dedi.

YDP ERKEN SEÇİM KOŞULUYLA DESTEKLİYOR

UBP, YDP ziyareti ile partilerle görüşmesini tamamladı. Görüşme sonrası YDP Lideri Erhan Arıklı şu açıklamayı yaptı: "Tavrımız açık. Kurulacak hükümete, en erken tarihte erken seçime gidilmesi koşuluyla destek vereceğiz" dedi.