Güney Kıbrıs
10 Ara 2020 08:00 Son Güncelleme: 10 Ara 2020 10:01

Güney Kıbrıs Rum kesimi ilk koronavirüs aşısını ne zaman yapacak?

Güney Kıbrıs Rum kesiminde koronavirüs ikinci dalgasında büyük darbe alırken, Rumlar ilk aşının ne zaman yapılacağını merak ediyor.

Güney Kıbrıs Rum kesimi ilk koronavirüs aşısını ne zaman yapacak?

Güney Kıbrıs Rum kesiminde ilk aşı ne zaman yapılacak? Koronavirüs dalgasının kırıp geçirdiği Rumların gözü bir süredir Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou'nun açıklamalarındaydı. 

Bekledikleri açıklama dün geldi. Rum Sağlık Bakanı ilk aşıların Güney Kıbrıs’a Ocak ayı başlarında geleceğini açıkladı. 

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, Güney Kıbrıs’ın tüm AB aşı prosedürlerine katıldığını ve devletin isteyen tüm vatandaşlarına aşıyı ücretsiz yapmak için gerekli adımları attığını söyledi.

Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou, Koronavirüs aşılarının ilk bölümünü Ocak ayının başlarında beklediklerini belirtti.

Rum Bakan, zaman çizelgesinin uygulanması durumunda nüfusun önemli bir bölümünün mart ayına kadar aşılanmış olacağını belirtti. İoannou "Şubat ayı sonlarına ya da mart ayı başına kadar 150 bin ile 180 bin kişiye yetecek kadar aşının elimize geçmesini bekliyoruz" dedi.
 
Bir soru üzerine ise Rum Bakan, nüfusun yüzde 70’i aşılanana kadar aşı sırasında da önlemlerin geçerli olmaya devam edeceği yanıtı verdi ve önlemlerin önümüzdeki üç dört ay daha geçerli olmaya devam edeceğine vurgu yaptı.

Aşıların yapımında önceliğin huzur evlerindeki yaşlılara verileceğine belirten Bakan aşı planı konusunda daha fazla bilginin önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi.