Güney Kıbrıs
29 Ara 2020 10:06 Son Güncelleme: 29 Ara 2020 10:14

Güney Kıbrıs Rum kesiminde sağlık sistemi her an çökebilir! Rumlar panikte...

Koronavirüsün ikinci dalgasında büyük darbe alan Güney Kıbrıs Rum kesiminde sağlık sistemi çökme tehlikesi altında. Artan koronavirüs vakaları ile mücadele etmekte zorlanan Rum sağlık sisteminin ihtiyacı karşılayamayacak duruma ulaştığı belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum kesiminde sağlık sistemi her an çökebilir! Rumlar panikte...

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme noktasına geldi. Uyarıyı Rum Sağlık Bakanı Konstantinos İoannou yaptı.

Bakan İoannou, Rum kesiminde sağlık sisteminin her an çökebileceği uyarısında bulundu. İoannou, Rumları yazılı bir açıklama yayınlayarak uyardı. Açıklamasında sağlık sisteminin çok zor durumda olduğunu ve her an yönetilemeyecek durama düşebileceğini belirterek önümüzdeki günlerin kritik olduğunu vurguladı.

Rum Bakan, sağlık sisteminin son günlerde hastanelerde tedavi altında bulunan çok sayıdaki hasta ve özellikle acil servislere giriş yapan hastalar nedeniyle baskı altında bulunduğunu açıkladı.

Rum Sağlık Bakanı hastanelerde Koronavirüs hastaları için daha fazla koğuşlar açılması için özel bir plan uygulandığını ancak günlük bazda vaka sayısının yüksek olması nedeniyle tüm ihtiyaçların karşılanmasında ne yazık ki zorluklar yaşanabileceğini belirtti.

Devlet Sağlık Hizmetlerinin sürekli artan ihtiyaçları karşılamak amacıyla, nörolog ve patolog gibi özel doktorların yardımını istediğini kaydetti. Önümüzdeki günlerin kritik olduğunu, virüsün yayılmasının engellenmesi için vakaların azaltılması gerektiğini ve sadece bu şekilde durumun kontrol altında tutulabileceğine işaret ederek tüm vatandaşlara kişisel sağlık önlemlerini uygulamaları, temaslarını kısıtlamaları çağrısında bulundu.

Bakan, aşı çalışmalarının başlamasının umut verici olduğunu ancak bunun rehavet getirmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan İoannou vatandaşlara, önlem amacıyla, Sağlık Bakanlığı’nın kentin çeşitli noktalarında ücretsiz olarak sunduğu hızlı testler (antigen rapid test) yaptırmaları çağrısında bulundu. Vakaların zamanında belirlenmesinin virüsün daha fazla yayılmasının engellemede  katalizör rol oynadığını duyurdu.