Güney Kıbrıs
21 Oca 2021 08:04 Son Güncelleme: 21 Oca 2021 08:12

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yoğun bakım üniteleri doldu taştı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin koronavirüs vakalarıyla dolup taştığı açıklandı. Güney Kıbrıs Koronavirüs Bilimsel Danışma Heyeti Başkanı Dr. Constantinos Tsioutis, hastanelerde durumun kritik düzeyde olduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yoğun bakım üniteleri doldu taştı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde koronavirüs kitlesel aşılaması sürdürülürken, yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısının kritik düzeyde olduğu açıklandı. 

Güney Kıbrıs Koronavirüs Bilimsel Danışma Heyeti Başkanı Dr. Constantinos Tsioutis, yoğun bakım ünitelerinin dolup taştığını belirterek, hastanelerdeki durumun kritik düzeye ulaştığını söyledi. Tsioutis, yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen ve günlük bazda hastanelere kabul edilen hasta sayısının çok yüksek olduğunu vurguladı. 

Constantinos Tsioutis, epidemiyolojik durumun gelişmesi konusunda güvenilir bir değerlendirmede bulunmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.  Dr. Tsioutis, son on günde vaka sayılarında kademeli bir azalma görüldüğünü ama diğer yandan hastanelerdeki durumun kritik olmaya devam ettiğini vurguladı.

Dr. Tsioutis, toplum arasında görülen olumlu vaka sayısındaki kademeli bir düşüşün virüsün yayılmasına karşı aralık ayında alınan tedbirlerin etkili olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Öte yandan hastanelerdeki durumun kritik düzeyde bulunduğunu belirterek özellikle yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen hasta sayısının ve günlük bazda hastanelere kabul edilen hasta sayısının çok yüksek olduğunu vurguladı,

Güney Kıbrıs’ın şubat ayında daha çok aşı teslim alacağı ve aşılama çalışmalarıyla epidemiyolojik tabloda bir iyileşme görüleceği umudunu dile getiren Dr. Tsioutis, son haftalarda vaka sayılarındaki artışın, genç insanların da hastaneye kabul edilmelerinden kaynaklandığı ve virüsün daha çok iş yerlerinde ve aile içinde bulaştığını belirtti.

Dr. Tsioutis, halka kendilerini izole etmeleri ve semptomlar görülmesi durumunda hemen kişisel özel doktorları ile iletişime geçmeleri çağrısında bulundu.  

Güney Kıbrıs 10 Ocak’tan itibaren üç haftalığına kapanmaya girdi. Rum Bakanlar Kurulu durumu değerlendirmek ve Bilimsel Danışma Heyetinin önerilerini dinlemek için yeniden toplanacak.