Güncel
05 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 05 Kas 2020 08:04

Güney Kıbrıs'ta korona tedbirleri sertleşti! Gece sokağa çıkmak yasak

Güney Kıbrıs korona tedbirlerinde sert adımlar attı. Gece sokağa çıkmak yasağı getirilirken, evlerde en fazla 10 kişi bir arada bulunabilecek.

Güney Kıbrıs'ta korona tedbirleri sertleşti! Gece sokağa çıkmak yasak

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, pozitif vaka sayısı 5 bini geçince koronavirüse karşı sert tedbirler aldı. Yapılan açıklamaya göre gece sokağa çıkma yasağı getirilirken, evlerde 10 kişiden fazla bir araya gelinmesinin de yasak olduğu duyuruldu.

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vaka sayısı 5 bin 100'ü buldu. Rum kesimi çareyi sert tedbirler almakta buldu. Günlük vaka sayılarında ciddi artış görülmesi nedeniyle yeni kısıtlama kararları duyuruldu.

Güney Kıbrıs’ta koronavirüse karşı alınan sert önlemlerin başında gece 23.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı geliyor. 

Evlerde en fazla on kişiden fazla bulunulması da yasaklanıyor. Doğum günleri, partiler ya da diğer türlü ziyaretlerde yaşanan evde 10 kişiden fazla bulunulmaması gerekiyor. Uygulanacak diğer yasaklardan bazıları şöyle:

*Kiliselerde en fazla 75 kişi ile ayin yapılabilecek                                                                        *Spor şampiyonalarının seyircisiz yapılacak.                                                                               *Oyun alanları iç mekanda 50, dış mekanda 150 kişiye kadar olacak şekilde düzenlenmeli *Doğum günü partileri en fazla 10 kişiye kadar yapılabilecek                                                   *Spor salonlarında soyunma odalarının kullanılması yasaklandı.    

Tedbirleri açıklayan Rum Lider Nikos Anastasiadis, bugün sadece bir lider olarak değil, sevdiklerinin kaderini dert edinen bir baba olarak vatandaşa seslendiğini söyledi. Hayat tarzının ani değişiminden kaynaklanan psikolojik ve fiziksel yorgunluğu tam olarak anladığını söyleyen Rum Lider, “Vatandaşların, özellikle gençlerin, hak ettikleri şeyden mahrum kalmalarını istediğinizde ne kadar zor olduğunu anlıyorum. İşte bu yüzden bugünkü müdahalem kimseyi suçlamak değil ama herkesin yaşam hakkını korumak içindir. Bugün sevdiklerinin kaderini dert eden baba, dede, hemcinslerinin kaderini dert eden bir anne baba olarak müdahale ediyorum” açıklamasında bulundu.