Güncel
18 Kas 2020 07:00 Son Güncelleme: 18 Kas 2020 07:59

Hükümet kurma çalışmalarında YDP'den azınlık hükümeti önerisi

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in hükümet kurma çalışmalarında yenidir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Hükümet kurma çalışmalarında YDP'nin azınlık hükümeti önerisi önerisinde bulunduğu açıklandı.

Hükümet kurma çalışmalarında YDP'den azınlık hükümeti önerisi

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, hükümet kurma çalışmalarında gelinen son nokta hakkında konuştu. Arıklı, UBP ile HP uzlaşamadıkları için azınlık hükümeti önerisinde bulunduklarını ve cevap beklediklerini söyledi. 

Erhan Arıklı katıldığı bir televizyon programında KKTC'de hükümet kurma çalışmalarını değerlendirdi. Arıklı, UBP-YDP-DP koalisyonunun kurulamamasının sebebinin ‘bakanlık’ krizi olmadığını, esas sorunun DP’deki iki fire olduğunu dile getirdi.

SERDAR DENKTAŞ DESTEK VERMEDİ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, çok konuşulan ve gerçekleşme ihtimali yüksek görülen UBP-YDP-DP koalisyonunun neden kurulamadığına dair de bir açıklama yaptı. Arıklı, Demokrat Parti (DP) Milletvekili Koral Çağman ve DP Milletvekili Serdar Denktaş’ın, UBP-YDP-DP koalisyonuna destek vermemeleri nedeniyle hükümetin kurulamadığını dile getirdi.

SORUN: DP'DEN İKİ FİRE 

Esas sorunun DP’deki iki fire olduğunu kaydeden Arıklı, daireler veya bakanlık konusunun kriz sebebi olmadığını söyledi.

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’in dün HP yetkilileriyle görüştüğünü söyleyen Arıklı, “Aldığımız bilgiye göre HP, koalisyona girmek için CTP şartını ortaya koyuyor. CTP ise katılmak istemiyor. Netice itibariyle HP ile koalisyonun olmayacağı anlaşıldı” dedi.

HP ile uzlaşı olmayacağının anlaşılmasının ardından UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini dile getiren Arıklı, “Kendilerine azınlık hükümeti önerdik” dedi.

UBP’nin ‘azınlık hükümet’ konusunu değerlendirdiğini düşündüğünü söyleyen Arıklı, “Cumhurbaşkanı azınlık hükümetini kabul etmek durumunda. Hükümet boşluğunu ortadan kaldırmamak toplum vicdanını ciddi şekilde yaralıyor” diye konuştu.