Güncel
25 Kas 2020 18:00 Son Güncelleme: 25 Kas 2020 23:27

Hükümet kurma görüşmelerinde 7 maddeli Hürman ilkeleri

Yeni hükümeti kurmak için görevi alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, siyasi parti görüşmelerinde 7 maddelik ilkelerini masaya koyduğunu açıkladı. Hürman bugün Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile masaya oturdu.

Hükümet kurma görüşmelerinde 7 maddeli Hürman ilkeleri

Hükümet kurma görüşmelerinin ilk turunu tamamlayan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, siyasi partilere 7 ilke sunduğunu açıkladı. Erhürman, bugün Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile görüştü. Bugünkü görüşmelerle Hürman, ilk turu tamamladı. 

Erhürman'ın hükümek kurma görüşmelerinde masaya koyduğu 7 ilkesini şöyle açıkladı: 

1-Sağlık alanında acil bir kriz masası kurulacak. Kriz masası, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Üst Kurul’a asla müdahale etmeyecek, ilaç ve aşı çalışmalarını takip edecek, eylem planını hazırlayacak.

2- Ekonomide kriz masası kurulacak. Turizm, yükseköğrenim ve inşaat sektörleri başta olmak üzere krizden çıkış planlarını beliryecek.

3- Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda gerekli değişiklikler yapılacak.

4- İstihdamlarla ilgili münhal koşulları, fırsat eşitliği kapsamında “Yasa ile” düzenlenecek. İstihdamlarla ilgili tartışmalar, parti listelerine göre istihdamlar sona erecek.

5- Kamu reformu konusunda “parça parça çözüm” yolu izlenecek, kurulacak hükümet döneminde birkaç madde ile ilk adım atılacak. Öncelikle, dairelerdeki Müdürlük mevkii, üçlü kararname ile atanmaktan çıkartılacak, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından atanacak. Bu sayede kurumsal hafıza korunacak.

6- Vatandaşlık ve beyaz kimlik konularına nokta konulacak, çalışmalar bitirilecek.

7- Kurulacak hükümet kurulduktan 10 gün içinde mali tabloyu şeffaf şekilde açıklayacak.

Erhürman, bu ilkeleri her partiye sunduklarını, bazı partilerin birkaç ek madde eklemek istediğini, sunulan maddelerin de CTP açısından sıkıntılı olmadığını belirtti.

 İLK TUR GÖRÜŞMELERİ TAMAM

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, dün başladığı hükümet kurma görüşmelerinin ilk turunda bugün Demokrat Parti (DP)'li ziyaret etti. 

DP Genel Başkanı Fikret Ataoğlu ve ekibiyle görüşen CTP Genel Başkanı Erhürman, koplantı sonunda “Aşağı yukarı aynı görüşler sahip olduğumuzu ve fikir ayrılığımız olmadığını da ifade edebiliriz” dedi. Fikret Ataoğlu, geçmişten günümüze kadar bir takım alternatif hükümet modelleri olduğunu ve alternatif hükümet modelleri çerçevesinde bir hükümet modeli oluşması gerektiğini belirtti. Erhürman’ın siyasi partilere sunduğu ilkelerin memleketin menfaatine ve hayrına olduğuna dikkat çeken Ataoğlu, “DP olarak elimizi taşın altına koyacağız, bütün siyasi partiler de elini taşın altına koyarak ülkenin ve insanın beklentisini karşılayacaktır…” diye konuştu. 

Erhürman ve heyeti, Demokrat Parti (DP) ile görüşmesinin ardından, Yeniden Doğuş Partisi'ni ziyaret etti. Görüşme sonrası her iki lider basının karşısına geçerek açıklama yaptı. YDP ‘en geniş tabanlı’ hükümete dışarıdan da olsa destek vereceğini vurgularken, CTP Genel Başkanı Erhürman, ‘görüşme verimli geçti’ dedi.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, ‘ilkeler’ bağlamında hemfikir olduklarını ifade ederek, YDP’nin ‘en geniş tabanlı’ hükümetin kurulmasını istediklerini söyledi. Böyle bir azınlık hükümetine dışarıdan dahi destek verebileceklerini belirtti. 

Tufan Erhürman ise bütün parti ziyaretlerini tamamladıklarını hatırlatarak “İlk turdan bir şeyler söylemek doğru değildir, yarın akşam yapacağımız değerlendirmenin ardından belli olacak” dedi.

CTP olarak temel dertlerinin ülkenin içinde bulunduğu krizlerden çıkarılması olduğunun altını çizen Erhürman, ortaya koydukları ilkeler çerçevesinde bütün partilerin uzlaşı sağladığını söyledi. Söz konusu uzlaşının henüz ‘prensipte’ olduğunu vurgulayan Erhürman, “Herkes ‘evet’ dediğine göre sorun yaşanmayacaktır, bu bir kazanımdır” dedi.

Erken seçim karşıtı olan kesimlerin Anayasa’dan bihaber olduğunu söyleyen Erhürman, hükümet kuramama gibi bir durum olursa “halkın vaktini çalmayacaklarını” ifade etti.