Güncel
21 Kas 2020 14:48 Son Güncelleme: 21 Kas 2020 15:11

Hükümeti kurma görevi Erhürman'a verilecek mi? Cumhurbaşkanı ne zaman açıklayacak?

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerinin ardından hükümeti kurma görevini iade etmesi sonrası gözler Cumhurbaşkanı Tatar'da. Görevin CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'a verilmesi bekleniyor...

Hükümeti kurma görevi Erhürman'a verilecek mi? Cumhurbaşkanı ne zaman açıklayacak?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yeni hükümetin kurulması görevini CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'a verecek mi? KKTC'de günün sorusu bu. Beklenti ve işaretler o yönde. Ancak gazetecilerin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tatar'ın "Birkaç telefon görüşmesi yapacağım. Açıklamayı sonra yapacağım" sözleri anlamlı bulundu. 

Bu akşam saatlerinde KKTC'de yeni hükümet kurma görevinin CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a verilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanu Tatar, hükümetin ivedilikle kurulması gerektiğini belirtti. Ersan Saner'in görevi iadesi sırasında gazetecilerin sorduğu "Görevi Erhürman'a mı vereceksiniz" cevapsız kalsa da işaretler o yönde... 

Dün akşam Ersan Saner, eğer kendileri iade ederse hükümeti kurma görevinin Erhürman'a verileileceğini tahmin ettiğini belirtmişti. Gazetecilerin sorusuna bugün Cumhurbaşkanı Tatar "Hayır" cevabını da vermedi. 

Şimdi herkes Cumhurbaşkanı Tatar'ın kimlerle telefon görüşmesi yapacağını merak ediyor. Politika kulislerinde konuşulanlar ise Erhürman'ın dörtlü bir koalisyonu kuracağı yönünde... CTP-HP-DP-TDP hükümetinin her an kurulabileceği ancak bunu öngören Ersin Tatar'ın TDP için 'telefon görüşmeleri' yapacağı konuşuluyor.