KKTC
04 Ara 2020 08:00 Son Güncelleme: 04 Ara 2020 09:07

İkinci kez hükümet kurulamayınca Tatar: "Haddimi aşmak istemiyorum, elbette görüşlerim olabilir"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yetkisinin 60 gün içinde hükümetin kurulmasını sağlamak olduğunu belirterek "Daha önce de açıkladığım gibi iyi niyetimden kimsenin şüphesi olmasın, haddimi aşmak istemiyorum, elbette ki Cumhurbaşkanı olarak görüşlerim olabilir." dedi.

İkinci kez hükümet kurulamayınca Tatar: "Haddimi aşmak istemiyorum, elbette görüşlerim olabilir"

Önce UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın başarısız hükümet kurma çalışmalarının ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar anlamlı mesajlar verdi. 

Tufan Erhürman'ın görevi iadesinden sonra Ersin Tatar hükümet kurma çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Tatar, yetkisinin 60 gün içinde hükümetin kurulmasına sağlamak olduğunu hatırlatarak "Şu anda 30 güne yakın bir zaman dilimi geçmiştir. Bir 30 gün daha vardır. İnşallah süreç o kadar uzun sürmez" dedi.

HADDİMİ AŞMAK İSTEMİYORUM

Parlamentodaki siyasi oluşuma bakıldığında rakamsal sıkıntılar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, üstü kapalı bir ifadede bulundu: "Daha önce de açıkladığım gibi iyi niyetimden kimsenin şüphesi olmasın, haddimi aşmak istemiyorum, elbette ki Cumhurbaşkanı olarak görüşlerim olabilir. Şu ana kadar bir hükümetin kurulmuş olması beni ve halkımızı memnun edecekti.” 

ERKEN SEÇİM OLMAMALI

Cumhurbaşkanlığı seçiminden iki kez sandığa gidildiğini hatırlatarak, pandemi döneminde sandığa gitmenin zorluklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, şu anda bir erken seçim beklentisi olmadığını, olmaması gerektiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Feri Şefik’in  de şu haliyle seçime gitmenin doğru olmadığını söylediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, öyle bir durumdan önce mutlaka seçim ve halkoylaması yasasına bakılması gerektiğini vurguladı. 

“Sizden sonra bir hükümetin kurulması için bir değerlendirme yapmak durumundayım” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kendi yetkisinin 60 gün içinde bir hükümet kurulmasını zorlamak olduğunu, şu ana kadar da yaklaşık 30 gün geçirildiğini hatırlattı.

En erken zamanda hükümet kurulması temennisini dile getiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Hükümetin kurulmasına yardımcı olunsun. Sayılara bakmak lazım, tekrar bunun değerlendirmesi yapılacaktır. Güvenoyu alınması noktasında belki bir anlayış gelişir” dedi. 

HÜKÜMET BİR AN ÖNCE KURULMALI

Hükümet boşluğunun ülkeye bir faydası olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, bütçenin alt komitede bile tartışmaya açılmadığını, bütçenin geçirilmemesinin bir takım sıkıntılar yaratacağını, bunun halka da yansıyabileceğini, kaynak sıkıntısı yaşanabileceğini, bunun için bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini  vurguladı.