Güncel
24 Kas 2020 18:00 Son Güncelleme: 24 Kas 2020 20:10

İlk görüşmelerde erken seçim konusunda anlaşıldı! Şimdi sıra hükümette

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bugün üç siyasi parti ile hükümet kurma görüşmeleri yaptı. Görüşmelerde erken seçim konusunda partiler hemfikir...

İlk görüşmelerde erken seçim konusunda anlaşıldı! Şimdi sıra hükümette

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan hükümeti kurma görevini alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman bugün üç siyasi parti ile ilk görüşmelerini yaptı.

Önce Ulusal Birlik Partisi (UBP) ziyareti, ardından Halkın Partisi (HP) ve son olarak Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile hükümet kurma görüşmeleri yapıldı. 

GENİŞ TABANLI SEÇİM HÜKÜMETİ

Halkın Partisi (HP) ziyaretinin ardından açıklama yapan Erhürman, büyük ölçüde yakın noktalarda durduklarını söyledi. Mümkün olanın geniş tabanlı ve önerilen ilkeler çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini belirterek “Arayışımız mümkün olan geniş tabanlı…” dedi. HP Genel Başkan Vekili Yenal Senin de geniş tabanlı bir seçim hükümeti olması gerektiğini belirterek "Gerekli istişarelerin ardından kararı Parti Meclisi verecek" dedi.  İki tarafında dersine çalışarak geldiğini dile getiren Yenal Senin, “Seçim hükümetinin tarihi konusunda da üç aşağı beş yukarı aynı noktadayız. Sayın Erhürman, turunu tamamladıktan sonra görüşmeler devam edecek…” diye konuştu. 

ERKEN SEÇİM KONUSUNDA HEM FİKİRİZ

Tufan Erhürman, günün üçüncü görüşmesine TDP ile yaptı. Erhürman, CTP-TDP görüşmesinin ardından "İlkelerimizi aktardık, değerlendirdik. Erken seçim konusunda hem fikiriz. İlkelerimiz arasında ciddi bir görüş ayrılığı yok” dedi. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise "TDP ülkenin içinde bulunduğu hassasiyetlerde elini taşın altına koymaya hazır ve görevden kaçmayacak. Yarın akşam PM’de yeniden değerlendirme yapacağız" diye konuştu. 

Cemal Özyiğit, “Bizim dışımızda 26 sayısına ulaşılırsa TDP’ye gerek yoktur. Böyle bir yapıya ortak olmayı düşünmeyiz. Ama son karar Parti Meclisimizde olacaktır” dedi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Erhürman, TDP yetkilileriyle ilkeler konusunda konuştuklarını ve ciddi bir görüş ayrılığı bulunmadığını kaydetti. Geniş tabanlı hükümet vurgusunu yineleyen Erhürman, “Mümkün olan en geniş tabanı taşıyan, içinde teknokratların olduğu bir hükümet modelini desteklediğimizi kendilerine anlattık. TDP yetkilileri de duruşlarını ortaya koydu. Yarın itibariyle YDP ve DP ile görüşmelerimizi tamamlayacağız. Görüşmelerden sonra genel değerlendirme yapacağız” dedi.

Tufan Erhürman, Demokrat Parti ve Yeniden Doğuş Partisi ile de yarın görüşecek. Yarınki görüşme saatleri ise henüz netleşmedi.