Politika
26 Eki 2020 08:00 Son Güncelleme: 26 Eki 2020 08:00

İlk resmi ziyaret için Ersin Tatar bugün Ankara'ya gidiyor

Ersin Tatar Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda yeminini ederek görevine başladı. Tatar ilk resmi ziyaretini bugün Türkiye'ye yapıyor.

İlk resmi ziyaret için Ersin Tatar bugün Ankara'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ilk yurt dışı ziyaretini bugün Türkiye'ye yapıyor. Tatar-Eroğan görüşmesinin bugün olması bekleniyor. 

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle gerçekleşecek olan resmi ziyarette Türkiye-KKTC ilişkileri, Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’deki güncel gelişmelerin ele alınması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Ankara çantasında bir konu daha var: Türkiye'deki KKTC vatandaşlarıyla olan bağları güçlendirme ve sahip çıkma... 

Tatar, geçtiğimiz gün verdiği bir röportajda özellikle Türkiye ve İngiltere'de çok sayıda KKTC vatandaşı bulunduğuna dikkati çekmişti. Bu kişilere "daha fazla sahip çıkma" ve onların öz vatanları KKTC'yle bağlarını, ilgilerini güçlendirmeyi hedeflediğini söylemişti. Tatar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmede KKTC vatandaşlarının ülkesiyle olan bağına yönelik ne gibi öneri ve destek alacağı da merak ediliyor. 

TÜRKİYE İLE BERABER HAREKET 

KKTC 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapıyor. TC. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davet için Tatar "Davet için çok teşekkür ediyorum. Fevkalade önem veriyorum. Bu kabul, inanıyorum ki dünyaya mesaj verecektir. 'KKTC'yi ve yeni seçilen cumhurbaşkanını tanıyoruz ve önem veriyoruz'. Ankara'da gösterilen ilgi, bu tür bir mesaj verilmesine vesile olacaktır." dedi. 

Tatar, KKTC'nin ve Türkiye'nin kader ve gönül birliği içinde olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs davasının müşterek bir dava olduğunu söyledi: 

"Doğu Akdeniz, bu davanın bir köşesindedir. Özellikle son dönemde hidrokarbon zenginliklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bunların paylaşımında ve bu ülkenin geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle her daim Türkiye Cumhuriyeti'yle beraber hareket etmek durumundayız. Kıbrıs Türkü yalnızken yanında Türkiye Cumhuriyeti vardı."

Müşterek davayı başarılı şekilde ileriye götürebilmek ve hak ile çıkarlarını koruyabilmek için "Türkiye'yle uyum içinde çalışmanın" önemine işaret eden Tatar, cumhurbaşkanlığı döneminde bunu hedeflediğini söyledi.

Tatar, "Gücümüzü Türkiye'den alıyoruz. Türkiye'yle uyum içinde çalışmak bizi güçlü kılıyor. Bu siyaseti beraber belirleyeceğiz, müzakere süreçlerinde tavrımızı net bir şekilde ortaya koyacağız." mesajını verdi.

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "5 artı1" konferans önerisine değinen Tatar, KKTC'nin müzakereden kaçmayacağını ama temel tezlerinden de vazgeçmeyeceğini ifade etti.