Güncel
12 Eki 2020 13:00 Son Güncelleme: 12 Eki 2020 13:04

İlk tur seçimde seçmenin yarısı sandığa gitmedi! İkinci turda katılır mı?

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura katılması ile gözler sandığa gitmeyen seçmene çevrildi. İlk turun galibi Ersen Tatar, "Bu hafta uyku yok, iyi çalışmamız lazım. Sandığa gitmeyenleri tespit edip sandığa götürmek lazım” dedi.

İlk tur seçimde seçmenin yarısı sandığa gitmedi! İkinci turda katılır mı?

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan UBP adayı Ersin Tatar, kazanmak için sandığa katılmayan seçmeni ikna etmek gerektiğini söyledi. Dün yapılan seçimlerde Kıbrıs halkının neredeyse yarısı korona virüsün de etkisiyle sandığa gitmedi. Katılım oranı yüzde 58,21 olarak belirlendi.

Pazar günü yapılacak ikinci turda Mustafa Atıcı ile yarışacak olan Derviş Eroğlu, "Daha yüksek bir katılım bekliyorduk. Bu hafta daha fazla vatandaşımızın sandığa gitmesini bekliyoruz" dedi. 

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 198 bin 957 seçmenin yüzde 58,21 oranında katılım oldu. 115 bin 806 seçmen oy kullandı. Gözler şimdi oy kullanmayan 83 bin 151 seçmene çevrildi. 

SANDIĞA GİTMEYENLERİ TESPİT EDECEĞİZ

Ersin Tatar, seçim sonucunu UBP'nin zaferi olarak değerlendirdi. 18 Ekim Pazar günü kazananın kendisi olacağını iddia eden Ersin Tatar bunun için sandığa gitmeyen seçmeni işaret ederek şöyle konuştu: 

“Bu kadar tecrübeli insan, 1 hafta daha ülke genelinde yapacağımız çalışmalarla inanıyorum ki 18 Ekim’de gerçek zafer bizim olacak. Bu hafta uyku yok, iyi çalışmamız lazım. Sandığa gitmeyenleri tespit edip sandığa götürmek lazım. Bir Cumhurbaşkanı olarak bütün halkı kucaklayacağım. Bütün davamız KKTC’yi daha iyi noktalara taşıyabilmektir."

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KATKILARIYLA

Ersin Tatar, seçim sonucunu değerlendirdiği açıklamasında UBP'nin KKTC’nin kurucu partisi olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti: "KKTC’de şu anda kadar her türlü faaliyetlerimiz, Türkiye Cumhuriyetinin katkıları ile nice yatırımlarla bu noktaya getirmiş, gelecekte yürüyüşünü hızlandırmak için bu yarışın içerisindeyiz. Halkımız da bu söylediklerimize kanaat getirip bizi Saray’a götürecektir. Sayın Cumhurbaşkanı sanki zaferi kendi kazanmış gibi, bize oralardan bir şeyler söylüyor. Zafer bizimdir. İnsanlarımızın sandığa yansıttığı iradeyi görmek istememektedir. Sizlerin içinden, basamak basamak buraya çıkan, sizlerin temsilcisi olarak o Saray’a gideceğim. Bunu hazmedemeyenlere buradan cevabımızdır, Kıbrıs Türk Halkı’nın iradesine saygılı olunuz."