Güncel
01 Kas 2020 12:13 Son Güncelleme: 01 Kas 2020 12:20

İngiltere koronavirüs karantinasına girdi!

İngiltere koronavirüs karantinasına girdi! Başbakan Boris Johnson, İngiltere için alınan kararı basın toplantısı ile açıklarken korkutucu bir cümle kullandı...

İngiltere koronavirüs karantinasına girdi!

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle karantina kararı alındı. Dört hafta sürecek olan karantina 5 Kasım’da başlayacak.

Karantina kararıyla ilgili Başbakan Boris Johnson basın toplantısı düzenledi.

Johnson, basın toplantısında herkesi korkutan o cümleyi kullandı: “Can kaybı yüksek olacak ve sağlık uzmanları kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermek zorunda kalacak.” 

Johnson, virüsün öngörülerden daha hızlı bir şekilde yayıldığını söyleyerek, önlem almazlarsa durumun çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu.

Johnson, bazı bölgelerdeki hastanelerin haftalar içinde kapasitelerini doldurma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti: “Şimdi harekete geçme zamanı, çünkü başka alternatif yok”

Johnson, 5 Kasım Perşembe gününden itibaren 4 haftalık bir karantina kararı aldıklarını duyurdu. Bu yıl Noel’in çok farklı olacağını söyleyen Johnson, ancak şimdi alınacak sıkı önlemlerle insanların Noel’de birbirlerini görebileceklerine inandığını belirtti. Başbakan Johnson, karantina konusunda “yalnız” olmadıklarını da ifade ederek, diğer Avrupa ülkelerini örnek gösterdi.

“Evde kalın. Ulusal Sağlık Hizmetlerini koruyun. Hayat kurtarın” çağrısı yapan Johnson’ın açıklamasına göre, karantina 2 Aralık’a kadar devam edecek. Karantina kapsamında temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları kapatılacak. Bar ve restoranlar sadece paket servisi sunacak. Mart ayındaki ilk karantinanın aksine okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek. İnsanlar evlerinden yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebepler kapsamında çıkmalarına izin verilecek. Farklı hane halkı üyeleri bir araya gelemeyecek.