Güncel
14 Eki 2020 13:55 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 13:08

İngiltere kraliçesi 3 Türk'e madalya verecek

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in doğum günü dolayısıyla her yıl verilen İmparatorluk Onur Payesi listesinde bu yıl 3 Kıbrıslı Türk yer alıyor. Ayşe Funda Veli, Celal İzcibayar ve Mustafa Kemal Köksal adlı Türklere madalyaları kraliçenin doğum gününde takdim edilecek.

İngiltere kraliçesi 3 Türk'e madalya verecek

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 3 Türk'e madalya verecek. Madalya alacaklardan ikisi Kıbrıslı Türk. KKTC Londra Temsilciliği sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda  İmparatorluk Onur Payesi listesinde bu yıl Ayşe Funda Veli, Celal İzcibayar ve Mustafa Kemal Köksal isimlerinin yer aldığını duyurarak tebrik etti. 

Kraliçe II. Elizabeth'in doğum günü dolayısıyla her yıl verilen İmparatorluk Onur Payesi listesine bu yıl üç Türk de var. Kraliçenin madalya vereceği onur listesindeki 1495 kişi arasında Ayşe Funda Veli, Celal İzcibayar ve Mustafa Kemal Köksal da yer alıyor. Madalyalar,  II. Elizabeth’in doğum gününde bilim adamlarından, hizmet sektörüne kadar, farklı alanlarda başarı göstermiş Britanya vatandaşlarına veriliyor. Üç Türk, madalyalarını İngiltere kraliçesi II. Elizabeth'in doğum gününde alacaklar. 

KKTC Londra Temsilciliği sosyal medya hesabından yayımladığı mesajla Ayşe Funda Veli, Celal İzcibayar ve Mustafa Kemal Köksal’ı kutladı.

Verilen bilgiye göre, kraliçenin ödüle ve unvana layık gördüğü kişi ve kurumların listesi, geçtiğimiz pazartesi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından onaylandı ve Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Kraliçe’nin başarıları nedeniyle “Order of the British Empire- BEM” ödülüne layık gördüğü Celal İzcibayar, yaşamını Londra’da sürdürüyor. Celal İzcibayar,  yaşamını izciliğin gelişmesine adayan ve bu uğurda büyük hizmetler ve özveri gösteren Uluslararası İzci Başkanı sıfatını taşıyor. 

İngiltere kraliçesinin madalya vereceği diğer Kıbrıslı Türk Ayşe Funda Veli, eski ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn’in dört yıl boyunca kişisel asistanlığını yaptı. 

Kraliçe’nin ödüle ve unvana layık gördüğü Celal İzcibayar, 36 yıldır, İngiltere’de Türk izciliğinin gönüllü elçiliğini yaparken, izciliğin kabesi olarak bilinen Gilwell Park’ta yaptığı hizmetlerden dolayı onur ve şeref müzesinde ismi bulunuyor.

Celal İzcibayar, ödülün duyurulmasının ardından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Bu madalya izcilikte vermiş olduğum 72 yıl hizmet ve Türk halkına ve İngiltere’de bulunan azınlık toplumlara yapmış olduğum gönüllü yardımlar ve hizmetlerim karşılığında Kraliçe II. Elizabeth tarafından takdir edilerek şahsıma verilmesinden Kıbrıslı bir Türk olarak büyük bir onur duydum.

Kendi ülkemde değer görülmeyen bu hizmetlerin, bir teşekkür belgesi bile düşünülmediği bir ortamda, İngiltere Kraliçesi ve Sayın Boris Johnson tarafından görülmesi ve üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilmem bende yarattığı mutluluğu ve duyguyu anlatamam, Bu ödülü Kıbrıs Türk halkı adına ve Kıbrıs Türk izciliği adına alıyorum.”