KKTC
24 Şub 2021 14:28 Son Güncelleme: 24 Şub 2021 14:35

İngiltere'de karantina 21 Haziran'da bitiyor... Kıbrıs adasında İngiliz turist sevinci

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un hafta başı açıkladığı ve İngiltere'de devam eden karantina tedbirlerinin 21 Haziran itibarıyla son bulacağını yönündeki ifadeleri sonrası ülke genelinde 2021 yaz dönemi için patlayan turizm rezervasyonları Güney Kıbrıs turizmi için heyecan yarattı.

İngiltere'de karantina 21 Haziran'da bitiyor... Kıbrıs adasında İngiliz turist sevinci

Johnson'un açıklaması sonrası ülke genelindeki acentelerde ortalama yüzde 600 artan rezervasyonların en popüler destinasyonları arasında bulunan Kıbrıs, Güney'deki turizmcileri harekete geçirirken, bu durumun 2021 yaz dönemi için küçük de olsa bir umut olduğu vurgulanıyor.

Güney Kıbrıs'a en çok yolcu taşıyan havayolu şirketi EasyJet'in satışlarının Johnson'un açıklamaları sonrası yüzde 337 oranında artarken, uçuşların Mayıs ortasından sonra başlayacak olması sektörde sevinç yarattı.

Reuters'in haberine göre, İngiltere'nin en büyük turizm acentalarından olan TUI UK'in yüzde 500, Jet2'nin ise yüzde 600 civarında rezervasyon artısı göstermesi Güney'in en önemli turizm bölgesi olan Baf'ın Otelciler Birliği Sözcüsü Pasyxe Euripides Loizides tarafından "tünelin ucunda yanan ışık" olarak nitelendirildi.

Loizides "Kıbrıs turizminin en önemli marketlerinden olan İngiltere'de yaşanan bu gelişme, Başbakanın açıklamaları otel rezervasyonlarımıza yansımış durumda. Geçen yıl bu otellerde sıfır rezervasyon yaşanırken açıklama sonrası özellikle Haziran sonrası için rezervasyonlar gelmeye başladı" ifadelerini kullandı.

"Açıklama sonrası bize gelen bilgi en fazla rezervasyonların Kıbrıs, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye olduğu yönünde" diye konuşan Loizides, "Bu olumlu gelişmeler çok zor durumda bulunduğumuz şu anlarda bizim için çok pozitif anlamlar taşıyor" diye konuştu.

Öte yandan Alman Havayolları Condor'un 3 Mayıs'ta başlayacak olan uçuşları arasında Kıbrıs'ın en üst sıralarda yer alması sektörün bir başka moral kaynağı oldu. Frankfurt, Düsseldorf, Münih ve Zurih olmak üzere 4 noktadan yapılacak olan uçuşların tam  randımanla yapılabilmesi için aşı kampanyasının daha da hızlandırılması bekleniyor.

Loizedes bu noktada "800 bin kişinin aşılanması zor olmasa gerek. Milyonlarca kişi değiliz, yapabiliriz. Bunu sağlarsak, güvenli bir destinasyon olarak anılmaya başlarız. Virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz ve bir kez daha kapanma yaşamamalıyız. Böyle olursa ülke çok kötü bir hale gelir" diye konuştu.

Bu arada Cyprus Mail'e konuşan Baf Yerel Turizm Komitesi Başkanı Nasos Hacıgeorgeu bu yılki turizm faaliyetlerinin başlamasını umduklarını ancak bunun 'yavaş' bir başlangıç olacağını düşündüğünü söyledi. Hacıgeorgeu "Tam olarak ne olacağını tahmin etmek güç. İhtiyatlı bir şekilde gelişmeleri takip ediyoruz. Turizm için ülkenin yerel piyasasının da açılması gerekiyor. Bu yönde sadece Kıbrıs'taki durumu değil dünyadaki durumu da takip etmek zorundayız" diye konuştu.

"Sadece uçuşların değil, otellerin, restoranların ve diğer aktivitelerin de açılmasını beklemek zorundayız" şeklinde konuşan Hacıgeorgeu "Bulmacanın parçaları henüz oturmadı. Bunun için sadece Kıbrıs'ın epidemiyolojik raporuna ve aşınlanma sayılarına değil, tüm ülkelerin durumuna bakmak zorundayız. Bundan sonra uçuş planlarına ve programlarına bakma şansımız olacak" dedi.

İlk turistlerin Mart ayından sonra Rusya ve İsrail'den beklendiğini anımsatan Hacıgeorgeu, "Ardından İngiltere ve Almanya'dan gelişler bekliyoruz. Bu noktada hükümetin hangi ülkeyi hangi kritere koyacağı da önemlidir. Bu kararların alınmasından sonra daha iyi programlama yapacağız" diye konuştu.

Güney Kıbrıs, 2019 yılında yaklaşık 4.5 milyon turist ağırlayarak rekor kırarken, pandeminin pençesinde geçen 2020 yılında yaklaşık yüzde 90 oranlarında azaldı. Uzmanlar, pandemi kontrol altına alınsa bile 2019 rakamlarına ulaşmanın en az 2025'i bulacağı konusunda uyarılarda bulunurken, Güney'in toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 20'sine denk gelen turizmin yaralarını sarması için planlamalar yapılmaya devam ediliyor.