Güncel
13 Eki 2020 10:59 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 11:09

İngiltere'deki korona virüs artışlarına karşı Johnson tedbirleri geliyor

İngiltere'deki korona virüs artışlarına karşı Johnson tedbirleri geliyor. Boris Johnson, tedbirler kapmasında ulusal karantina kararına karşı çıkıyor.

İngiltere'deki korona virüs artışlarına karşı Johnson tedbirleri geliyor

İngiltere'deki korona virüs artışına karşı Johnson tedbirleri geliyor. Başbakan Boris Johnson,  tedbirler kapsamında tekrar ulusal karantina kararı almanın doğru olmadığını, hiç bir yerin sonsuza dek kapatılamayacağını söyledi. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka sayılarındaki artış nedeniyle harekete geçti.

Johnson, Avam Kamarasında yeni önlemler kapsamında yerel vaka oranlarına bağlı olarak İngiltere genelinde "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak üzere üç "Yerel Covid-19 Uyarı Seviyesi" oluşturduklarını duyurdu. Johnson ulusal karantina kararı alınmasının doğru olmadığını, açıkladıkları yeni önlemlerin "denge" paketi olarak görülebileceğini bildirdi.

Johnson, Covid-19 tedbirleri kapsamındaki yeni kısıtlamalara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ülkedeki Covid-19'a bağlı ölüm artışlarını yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlar arasındaki yayılmaya bağlayan Johnson "Artan vakalar, bir yolcu jetindeki ön panel uyarıları gibi bize yanıp sönüyor, şimdi harekete geçmeliyiz." dedi.

Başbakan Johnson tedbirleri bölgeden bölgeye standartlaştırmak, basitleştirmek ve gerekirse sertleştirmek istediklerini kaydetti.

Yeni bir ulusal karantinaya karşı olduğunu, ülkede hiçbir yerin süresiz olarak kapatılmayacağını dile getiren Johnson, vaka sayısında hızlı artış görülen "çok yüksek uyarı seviyesindeki" bölgelerin durumlarının da her dört haftada bir gözden geçirileceği bilgisini paylaştı.

Johnson, ülkenin kuzeyinde vaka sayılarındaki ciddi artışa dikkati çekerek, Liverpool şehrinin "çok yüksek uyarı seviyesinde" olduğunu, burada barların kapatılacağını duyurdu.

3 AŞAMALI YEREL COVİD-19 UYARI SEVİYESİ

Johnson, gün içerisinde Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, yeni önlemler kapsamında yerel vaka oranlarına bağlı olarak İngiltere genelinde "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak üzere üç "Yerel Covid-19 Uyarı Seviyesi" oluşturduklarını duyurmuştu.

"Orta uyarı seviyesinin" ülkenin genelinde uygulanacağını kaydeden Johnson, buna göre "altı kişi kuralı" ile bar ve restoranların 22.00’den sonra kapalı olmaya devam edeceğini bildirmişti.

Johnson, "yüksek uyarı seviyesinin" belirlendiği bölgelerde yaşayanların başka evlerde ve kapalı alanlarda diğer ailelerle sosyalleşmesinin engelleneceğini ve 6 kişi kuralının bu bölgelerdeki hanelerin özel bahçelerinde de geçerli olacağını aktarmıştı.

Johnson, Manchester ve Birmingham şehirlerinin yüksek uyarı seviyesinin olduğu bölgeler içerisine alındığını da paylaşmıştı.

"Çok yüksek uyarı seviyesinin" vaka sayılarının çok hızlı arttığı ve Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) "dayanılmaz baskı" altında olabileceği bölgelerde geçerli olacağını kaydeden Johnson, bu bölgelerde evde ve dışarıda sosyalleşmenin tamamen yasaklanacağını, barların da kapalı olacağını açıklamıştı.